Narsizm Nedir, Ne Demektir? Narsist Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Narsizm Nedir, Ne Demektir? Narsist Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve bir kişinin kendisini diğer herkesten üstün olarak görmesi durumuna verilen isim narsizimdir. Narsist kişilik bozukluğu olarak da öne çıkan bu duruma sahip kişiler çevresindeki insanlara önem vermemesi ile de bilinir. Narsizm nedir ve narsist kişiliklerin özellikleri nelerdir konusunda merak ettiğiniz bilgileri sizin için derledik.

Narsizm Nedir, Ne Demektir?

Aşırı derecede ukala olma ve kendini gerektiğinden fazla sevme durumuna narsizm denir. Aşırıya kaçılmadığı müddetçe insan sağlığı için gerekli olan bu durum belirli bir düzeyden sonra psikolojik rahatsızlığa dönüşebilir. Narsist kişiler genellikle çevresinde bulunan insanlar ile yeteri kadar empati kuramadığı ve onların duygu düşüncelerini önemsemediği için büyük bir sorun olarak nitelendirilir. Buradan anlayabileceğiniz üzere neredeyse her insan narsist olmakla birlikte sadece aşırıya kaçıldığı durumlarda tehlikeli bir hal alır.

Narsist Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Narsist kişileri tespit edebilmek için kullanılabilecek birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler aşağıdaki gibi olup sadece bir veya birden çoğuna bağlı bir durum değildir. Yukarıda da bahsedildiği gibi yalnızca aşırıya kaçıldığı durumlarda öne çıkan bir rahatsızlıktır.

Ukalalık: Eğer kişi kişi kendisini olduğundan fazla bilge ve akıllı olarak tanımıyorsa bu durum narsizm ile oldukça yakından ilişkilidir. Özellikle yetkin olmadığı konular hakkında çok fazla yorum sahibi ve uzmanların yanında bile tezini savunacak kadar kendisinden emin bir hal takınıyorsa narsizm belirtisi olduğu söylenebilir.

Empati Yoksunluğu: En çok öne çıkan ve toplum tarafından bilinen bir diğer belirti empati yoksunluğudur. Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kimseler çevresindeki insanların duygu ve düşüncelerine önem vermezler. Buna ek olarak yaptıkları eylemler sonucunda insanların nasıl etkilenecekleri ve hangi durumlara maruz kalacakları onların sorunu değildir. Bu nedenle çevresinde narsist kişilik bozukluğu bulunan kimseler oldukça zarar görürler.

Dinleme Eksikliği: Yeteri kadar empati kuramadıkları ve diğer insanları önemsemedikleri için narsist kişiler kolay kolay karşısındaki insanı dinlemez. Onları anlatılan şeyleri ya eksik ya da hiç hatırlamazlar. Nitekim diğer insanların sorunu onlar için herhangi bir önem arz etmediğinden endişelenecekleri bir durum bulunmaz.

Bencillik: Her ne kadar cömert bir yapıya sahip olmaya çalışılsa da narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kimseler oldukça bencildir. Bu genellikle diğer insanları önemsememe ve sadece kendi sorunlarını ön plana çıkarma durumlarında göze çarpar. Bir başka deyişle hep ben diyen ve sadece kendisi ile ilgilenilmesini isteyen kimseler bu rahatsızlıktan muzdariptir.

Yıkıcı Eleştiri: Narsizm denilince öne çıkan bir diğer belirti ise yıkıcı eleştiridir. Diğer insanların duygu ve düşüncelerini önemsemedikleri ve empatiden yoksun olduklarından çok kolay bir şekilde onları kırıp incitebilir. İnsanları eleştirmek ve özellikle yıkıcı bir şekilde bu eleştiriyi sürdürmek narsist kişilik bozukluğunda gözlemlenen durumlar arasındadır.

Uyumsuzluk: Toplumun uyması gereken kurallar ya da yasalar narsist kişilere uygun değildir. Bencil bir yapıya sahip olduklarından ötürü diğer insanların kendisine dayattıkları şeylere tahammül edemezler. Bu nedenle sürekli uyumsuzluk gösterip düzenin bozulmasına yol açarlar.

Utanç Eksikliği: Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerin barındırdığı bir diğer belirti ise yeteri kadar utanç duymamalarıdır. Özgüven konusunda bonkör oldukları ve gereğinden fazla kullandıkları için hatalı oldukları durumlarda bile utanç duymazlar. Sadece kendi bildiklerini doğru kabul ettiklerinden hayata geçirilen eylemi yanlış olarak nitelendirmeme de tespitler arasında bulunur.

Eleştiriyi Sevmeme: Yapıcı veya yıkıcı eleştiri fark etmeksizin narsist kişilik bozukluğuna sahip olan kimseler eleştiriyi sevmez. Eleştirildikleri zaman genellikle ya aşırı derecede kaba bir tutum içerisine girer ya da alaycı bir tavır takınırlar.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS