Nobel ödüllü kimyacıdan güzel yaşam için öneriler

A A

15.05.2016 - 11:48 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, bir program için geldiği İzmir'de "normal yiyin, egzersiz yapın, kavga etmeyin, stres insanı hasta eder" sözleriyle, güzel yaşamla ilgili önerilerde bulundu.

Nobel ödüllü kimyacıdan güzel yaşam için öneriler

DNA onarımının gençlik konusunda bir etkisi olabileceğini sanmadığını kaydeden Sancar, "Yaşlanma sürecinde başka şeyler de bozuluyor. Ben DNA onarımının onu önleyeceğine inanmıyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye'de ortalama yaşam süresinin 1920'lerde 40 yıl olduğunu, şimdiyse 70-80 yıla çıktığını ifade eden Sancar, "Bulaşıcı hastalıkları önleme, antibiyotikler, kanser tedavisi ile yaşam süresi uzuyor ama sağlıklı bir insanın hiçbir hastalığı olmadan yaşlanmasını önlemenin mümkün olacağını sanmıyorum. Ben sanmıyorum, öyle söyleyenler var, ciddi bilim insanları var bunu söyleyen ama ben inanmıyorum" dedi.

Beslenme ve sağlık

Beslenme, sağlık ve yaşlanma konusunun çok ilişkilendirildiğine değinen Sancar, "Bizim gibi yaşlardaysanız, ihtiyarsanız ve kiloluysanız beslenme çok önemli. Bunu zaten herkes biliyor. Meyve yemek lazım, sağlıklı yemek lazım, çok et yememek lazım, bunu da herkes biliyor. Bunlar genel ve mantıklı şeyler" diye konuştu.

Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in beslenme ve metabolik hastalıklar konusundaki çalışmalarına da katıldığını söyleyen Sancar, "Metabolik hastalıkların en önemli nedeni çok karbonhidrat almak ve hazır yemekler. Gökhan Hotamışlıgil bu konuda benden daha bilgili ve onun söylediklerine katılıyorum" dedi.

Mehmet Öz'den düz karın için tavsiyeler

Sağlıklı yaşam için sigaradan uzak durmak gerektiğini yineleyen Sancar, sigarayı bırakma durumunda kanser ölümlerinin yüzde 30'unun ortadan kalkacağını ifade etti.

"Yeni hastalıklar bekliyoruz"

Her geçen gün tıp olanaklarının ilerlediğini, hastalıkların da farklılaşabildiğini dile getiren Sancar, "Tabii yeni hastalıklar da bekliyoruz. Dünya sadece insanların malı değil, bütün varlıkların malıdır" dedi.

"Stres hastalık yapar"

Güzel ve sağlıklı bir yaşam için sigaranın yanı sıra stresten de uzak durulması gerektiğini belirten Sancar, "Güzel bir yaşam için normal yiyin, her şeyi usulünce yapın. Egzersiz yapmak önemli ve kavga gürültü etmeyin. Kavga, gürültü stres yapıyor. Stres de hastalık yapar." diye konuştu.

"Cep telefonu sağlığa zararlı mı" sorusunu da yanıtlayan Sancar, "Benim cep telefonum yok. Buraya gelince akrabalar iletişim için verdi fakat cep telefonunun zararlı olduğunu sanmıyorum. O konuda çok bilgili değilim" dedi.

Güne limonlu suyla başlayın

"İlaç fiyatları Türkiye'de ABD'den daha yüksek"

Tıp dünyasında yaygın bir tartışma konusu olan "ilaç" konusuna da değinen Sancar, "Ben o konuda bilgili değilim fakat ilaçların Türkiye'de Amerika'dan daha pahalı olduğunu biliyorum. Maliyet fiyatından çok yükseğe satılıyor onlar daha ucuza satılabilir, Türkiye'de üretilebilir fakat ben ilaç firmalarını tenkit edecek durumda değilim, işin ayrıntılarını bilmiyorum"

Türkiye'de ilaç tüketiminin de fazla olduğunu dile getiren Sancar, "Türkiye'de herkes antibiyotik alıyor, çoğunun faydası yok, bunu herkes biliyor. Ben doktorluk yaparken Türkiye'de eczaneden reçetesiz antibiyotik alabiliyordum şimdi Allah'a şükür yok. Şimdi ben hatırlıyorum geçen Türkiye geldiğimde alerji için kortizon almak için eczaneye gittim. Eczacı hanım vermedi, 'reçetesiz vermiyorum' dedi. Şimdi o konuda ilerleme var" dedi.

Sancar adına "bilim çınarı" dikilecek

Sancar, 18 Mayıs'ta Ankara'da olacak. Nobel ödüllü kimyacı için Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bahçesine Sancar adına "bilim çınarı" dikilecek. "Fakülte önündeki meydana da "Aziz Sancar Bilim Meydanı" adı verilecek.