Bilim insanları bir mucize üzerinde çalışıyor

Bilim insanları bir mucize üzerinde çalışıyor

Bilim insanları bir mucize üzerinde çalışıyor

ABD merkezli Bioquark firması, beyin ölümü gerçekleşmiş hastalar üzerinde kök hücre yöntemiyle yeni bir tedavi yöntemi geliştirmeye hazırlanıyor. İlk kez insanlar üzerinde denenmesi planlanan yöntem tepkiler nedeniyle Hindistan'da durduruldu. Ancak bu yıl denemelere Latin Amerika'da başlanması planlanıyor.

İnsanları öldükten sonra yeniden hayata döndürmek uzun süredir üzerinde konuşulan bir konu. Bu yıl ilk kez denemeler tam anlamıyla başlatıldı. Philadelphia merkezli Bioquark firması, beyin ölümü gerçekleştikten sonra insanların yeniden hayata döndürülmesinin 'mümkün' olabileceğine inandıklarını açıkladı. 

Şirketin CEO'su Ira Pastor, İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, daha önce denenmemiş kök hücre tedavi yönteminin ilk kez bu yıl Latin Amerika'da hastalar üzerinde uygulanacağını ifade etti. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda ölümlerin temel olarak 'beyin ölümü' sonucunda gerçekleştiği ortaya çıkarılırken,  Pastor'a göre kök hücre yöntemi sayesinde beyin fonksiyonları yeniden hayata geçebilecek. 

Ancak şirketin araştırmayı hayvanlar yerine insanlar üzerinde test etmeyi planlaması bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekerken, yapılan ilk denemeler Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi  tarafından sonuca ulaşmadan durduruldu. 

Bioquark firması, hastayı beyin ölümü gerçekleştikten sonra yeniden hayata döndürmek için üç aşamanın var olduğunu savunuyor. İlk olarak hastanın kök hücreleri alınıyor ve yeniden hastanın vücuduna enjekte ediliyor. Daha sonra enjekte edilen bu peptitler hastanın omuriliğine yerleştiriliyor. Son olarak on beş gün boyunca hastanın sinir sistemindeki uyarımlar takip edilerek, durumda herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakılıyor. 

Bioquark'ın çalışmaları, yaşamsal  faaliyetlerin normale döndürme amacıyla yapılan ReAnime ismiyle anılıyor. ReAnime projesine göre beyin ölümü gerçekeleşen hastaların hayata döndürülmesi mümkündür ve bitkisel hayat kalıcı değildir.