Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Ve Nerede Yapılır? Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Ve Nerede Yapılır? Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamile kalabilmek için en önemli testlerden biri ovulasyon testidir. Bu test yapıldığı andan itibaren kişi hamile kalıp kalmayacağı konusunda bilgi elde eder. O yüzden pek çok kişi ovulasyon testi konusunda bilgi almaya çalışmakta ve araştırma gerçekleştirmektedir.

Özellikle kişinin doğurgan olduğunun 2 gününü temsil eden bu test, hamilelik konusunda en önemli parametreler içerisinde yer alıyor. Hamile kalma olasılığını yüksek oranda arttıran bu testin, mutlaka doğru bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Bu test bireysel olarak evde yapılabileceği gibi uzman doktor kontrolü altında da gerçekleşmektedir.

Ovulasyon Testi Nedir?

Hamile kalıp kalmama durumunu gösteren teste ovulasyon testi denmektedir. Özellikle adet düzensizliği ve hormonal sorunlar yaşayan kadınların, bu test ile beraber uzman doktor kontrolü altına girmesi şeklinde ifade etmek mümkün. Doktorun planlaması doğrultusunda tavsiyeleri üzerinde ele alınan yöntemler, kişinin hamile kalıp kalmaması konusunda önemli bir potansiyel teşkil etmektedir.

Ovulasyon testi vücuttaki LH hormonu oranının varlığını belirleme anlamına gelmektedir. Özellikle LH hormonu yumurtaların gelişmesini sağlayan hormondur ve bu dönem içerisinde gelişim gösterir. LH hormonu salgılamaya başlandığı andan itibaren uzman doktor kontrolü altında, takip gerçekleştirilir ve kişinin hamile kalıp kalmadığı konusunda inceleme yapılır.

Ovulasyon Nasıl Yapılır?

Kadınlarda gebe kalabilmek için ovülasyon testi gerçekleştirilir. Haftada iki veya üç defa cinsel birliktelik yaşayan kadınların bu testi yaptırmasına gerek olmaz. Daha çok düzenli cinsel birliktelik gerçekleştirmeyen çiftlerin, doktor kontrolü altında yapması gereken bir testtir. Hamile kalmak isteyen kadının idrarı üzerinden gerçekleşen ovulasyon testi, aslına bakılırsa evde yapılan hamilelik testine benzemektedir. Yapılan test ile beraber eğer çizgi söz konusu ise kişinin hamilelik döneminde olduğu anlaşılır. Ancak eğer çizgi yok ise o zaman hamilelik döneminde olmadığı şeklinde ifade edilmektedir.

Bu işlem hamile kalmak isteyen kişinin idrarı üzerinden test çubuğu ile yapılacak damlama yöntemi eşliğinde gerçekleştirilir. Tek çizgi veya çift çizgiye bağlı olarak kişinin hamile kalıp kalmayacağı dönemi anlatır. Aynı zamanda dijital cihazlar da bulunmaktadır. Bu cihazların ucuna biraz idrar damlatıldığı zaman, kişinin eğer LH hormonu yüksek çıkıyorsa gülümseme simgesi çıkar. Eğer LH hormonu düşük ise o zaman tam tersi bir sonuç çıkar.

Ovulasyon Testi Nerede Yapılır?

Ovulasyon testi hem evde hem de uzman doktor kontrolü altında gerçekleşebilmektedir.

- Bu konuda test çubuğuna damlalık vasıtasıyla birkaç damla idrar damlatmak suretiyle test gerçekleştirilir.
- Bu doğrultuda test çubuğu 5 dakika bekletildikten sonra yumurtlamanın varlığına istinaden tek çizgi veya çift çizgi oluşumu gerçekleşir.
- Eğer test çubuğu üzerinde çift çizgi var ise o zaman kişinin korumasız şekilde gerçekleştirdiği cinsel birleşmede hamile kalabileceği görülür.
- Ancak eğer tek çizgi var ise o zaman kişinin yumurtlama döneminde olmadığı ve hamile kalamayacağı anlaşılır.

Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Pek çok kadının en çok merak ettiği konular içerisinde ovulasyon testini ne zaman yapılacağı geliyor. Zira gebelik dönemini iyi bilmek hamile kalma noktasında büyük öneme sahiptir. Bu konuda kadının adet döngüsünü ve zamanını iyi biliyor olması gerekir. Eğer adet 28 gün sürüyor ise herhangi bir problem yoktur. Bu testte adet döneminin 11. gününde başlamak mümkün. Fakat eğer adet düzensizliği var ise o zaman son üç ayın testlerini ele almak suretiyle, bu konuda en kısa süreç baz alınmalıdır. Özellikle son adetin ilk gününden itibaren 15. günden sonra bu test gerçekleştirilir.

Bu konuda en iyi sonucu alabilmek için sabah saat 08.00 ile beraber akşam 20.00 arasında ovulasyon testini yapılması gerekir. Sanılanın aksine sabah yapılacak olan ovulasyon testi istenilen etkiyi vermeyebilir. Özellikle testin pozitif sonuç yakalaması için her gün aynı saatte ovulasyon testinin yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Ovulasyon Testi ile Gebelik Anlaşılır mı?

Kadınlar için yumurtanın çatlaması dönemi olarak da bilinen bu dönem içerisinde, kişinin hamile kalması ihtimali oldukça yüksektir. O yüzden bu konuda ovulasyon testi ile beraber eğer çift çizgi çıkıyorsa, 24-36 saat içerisinde yumurtlama gerçekleşeceği söylenebilir. Test pozitif çıktıktan sonra 24 saat içerisinde çiftler birliktelik yaşayabilir. Böylece ovulasyon testi ile gebe kalma ihtimalinin bu şekilde anlaşılabileceğini söylemek mümkün.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS