P vitamini nedir ve faydaları nelerdir?

P vitamini nedir ve faydaları nelerdir?

P vitamini nedir ve faydaları nelerdir?

C vitamininin emilimini artırarak yararlarının kaybolmasını engelleyen ve C vitamini ile benzerlik gösterdiğinden fark edilmeyen P vitamini internette en çok merak edilen konular arasında geliyor. Peki, P Vitamini nedir ve faydaları nelerdir? P vitamini eksikliği belirtileri nedir? P vitamini hangi besinlerde bulunur? İşte P vitamini hakkında bilinmeyenler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücudumuzdaki kılcal damarların geçirgenliğini ve direngenliğini olumlu yönde etkileyen ve bu damarların yapısını koruyan P vitamini kanın vücuda yayılmasını sağlar. Peki, P Vitamini nedir ve faydaları nelerdir? P vitamini eksikliği belirtileri nedir? P vitamini vücudumuzdaki atar ve toplardamarların arasındaki bağlantıları sağlayan kılcal damarların geçirgenliğini ve bu damarların yapısını korunmasında önemli rol oynar. Doğada saf halde sarı renkte yaygın olarak bulunmaktadır. Suda çözünür ve C Vitaminine oldukça benzer özellikleri vardır. Genellikle aynı besinlerde bulunurlar.

 P vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Pek bilinmeyen bu vitaminin eksikliğinde kaslar ve baldırlarda kramp ortaya çıkabiliyor. Bazen sık kalp atışının bile sebebi P vitamini eksikliği olabilir. Ayrıca, P vitamini eksikliğinde eklemlerde şişme ve denge kaybı da gözlenebiliyor. Eksikliklerinde, kılcal damar zarlarında ve doku hücreleri arasında çimentomsu bazı maddelere rastlanmıştır. İnflamasyon (dokularda ağrılı şişme ve kızarıklık), kılcal damarlarda yırtılma ve kanamalar görülür.

P vitamininin faydaları nelerdir?

P vitamini kollajen dokunun güçlü ve esnek olmasına katkı sağlar, şeker hastalığına bağlı göz sorunları, hemeroid, varis, ülser, diabetik kanamalar, doğum, adet ve diş eti kanamalarında yarar sağlar.

Soğuk algınlığında, C vitamini ile birlikte etkili bir takviyedir.

C vitaminini okside olmaktan korur, genel olarak C vitamininin etkinliğini dolaylı yönden artırır.

Eklemlerde şişme ve iltihapta, astımda ve alerjik durumlarda, ani düşüklerde yarar sağlar.

D vitamini ile birlikte menapozda, beyin kanaması ve felç oluşumunda, radyasyonun etkilerini azaltmakta, etkili olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca Rutin yani P1 vitamini yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır ve kuvvetli bir antioksidandır.

Fenolik bir antioksidan olan P vitamininin süperoksit radikalleri temizleyebileceği de kanıtlanmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

P vitamini yaşlanmayı geciktiriyor

P vitamini ciltteki kolajeni de koruyarak yaşlanmayı da geciktirir. Kalojen bir çeşit proteindir ve memelilerde bol miktarda bulunmaktadır. Yaşlandıkça vücuttaki kalojen miktarı azalmaktadır. Kalojen yapısının korunması sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt yapısı için oldukça önemlidir.

P vitamini hangi besinlerde bulunur?

Rutin, at kestanesi kabuğu, marul, taze biber, yer fıstığı, başta Mersin portakalı olmak üzere turuçgiller ve bunların kabuklarındaki beyaz etsi dokuda, menekşe yaprağı, yumurta, frenk üzümünde, kivide, soğan, kuşburnu, limon, ıspanak, lahana, yeşil çayda bulunur.