Pandemide alınan kilolar mide balonu uygulamasıyla verilebilir!  

Pandemide alınan kilolar mide balonu uygulamasıyla verilebilir!  

Pandemide alınan kilolar mide balonu uygulamasıyla verilebilir!  

Pandemi süreciyle evde geçirdiğimiz vaktin artması yemek yeme sıklığını da etkiledi. Kadın erkek fark etmeksizin alınan kilolardan kurtulma yöntemlerini Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar sizler için anlattı.

Pandemi dönemi kilo artışına sebep oldu

Pandemi şartları gereği alınan önemlerin başında güvenli alan olan evlerimizde kalmamız gerekiyor. Normal yaşantıya kıyasla evde vakit geçirilen sürede fiziksel aktiviteye harcanan vakit oldukça azalıyor. Hareketin az olması ise kilo alma sorununu beraberinde getiriyor.

Birden alınan kilolar kişiden kişiye değişmekle birlikte çabuk verilebilir. Ancak unutmamak gerekir ki sık sık kilo almak vücutta yağlanmaya sebep olacaktır.

Bunlarının haricinde pandemi sürecinin belirsiz olması kaygı ve stres ile beraber duygusal açlığı tetikleyebilir. Kişi aç olmasa bile sıkıntı ve kaygı yemek yeme istediğini tetikleyebilir.

Aşırı kilolardan kurtulmanın endoskopik yolu mide balonu

Mide balonunun tercih edilme amacı yeme alışkanlığını değiştirmek ve kişiye doygunluk hissi vermektir. Uygulanan teknik endoskopiktir ve işlem süresi yaklaşık 15 – 20 dakikadır. Kişinin tercihine bağlı olarak hafif uyutulma (sedasyon) ya da genel anestezi ile yapılabilir. İşlem sürecinde ise hastanın midesinin içine yumruk büyüklüğünde su ile doldurulmuş balon yerleştirilir. Bu sayede kişinin gıda alımı kısıtlanır. İşlem tamamlandıktan sonra hastalar gerekli kontrollerin ardından evlerine gönderilir.

Herhangi bir yan etki oluşturmadan kişinin kendisini tok hissetmesini sağlar. Bu sayede önce yiyebileceği besin miktarı azalır, daha çabuk doyma hissi sağlanır.

Ameliyat için risk yaratan obez hastalarda, hızlı kilo kaybı gereken durumlarda, obezite ameliyatları öncesinde cerrahi riskleri azaltmak için tercih edilmektedir.

Bu yöntem ile hastalar belirli oranda kilo verebilir ve yerleştirilen balon 1 yıl sonra mutlaka çıkartılmalıdır. Balon çıkartma işlemi yerleştirme işlemi kadar kolaydır. Balon türüne göre uygun kitler ile söndürülüp içi boşaltılır. Yaklaşık 15 – 20 dakika süren işlemden sonra kişi evine gönderilir.

Mide balonu ile kişi 10 ila 30 kg arasında kilo verebilir. Bütün zayıflama metotlarında olduğu gibi kalıcı ve sağlıklı kilo kaybı için kişi hayat stilini değiştirmelidir.

Mide balonu hem etkili hem de konforlu

Günümüzde sıklıkla tercih edilen mide balonu yönteminin kişilere sağladı birçok fayda vardır. Bunlardan en önemlisi obezite nedeniyle oluşan yan hastalıkların tedavi sürecinin hızlanmasıdır. Bu hastalıklara örnek olarak uyku apnesi, safra kesesinde oluşan taşlar, diyabet, yüksek tansiyondur.

Aynı zamanda cerrahi bir işlem gerektirmediği için ameliyat korkusu olan kişilerin başvurduğu yöntemlerdendir.

Uygulanan yöntem ile balon midede yer kapladığı için mide hacmi küçülür. Kişi çabuk doyar ve geç acıkır. Yemek yeme sıklığı azalacağı kişi sağlıklı beslenme düzenin hayatına daha kolay adapte edebilecektir. Cerrahi bir yöntem olmadığı için kişi gün içinde normal yaşantısına devam edebilmektedir.

Diğer yöntemlere kıyasla daha az risk ile karşılaşma ihtimali olsa bile mide balonu işlemi mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.