Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Patates Neye İyi Gelir?

Patatesin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Patates Neye İyi Gelir?

Gündelik yaşamda birçok yemekte kullanılabilen patates en sık kullanılan besinler arasında bulunmaktadır. Patates ile yapılan yiyecekler kolay pişmesi ve lezzeti sayesinde tercih edilmektedir. Geçmişten günümüze kadar hemen hemen her mutfakta pişirilen patatesin sağlığa faydaları da bilinmektedir. Ülkemizde her bölgede rahatlıkla ulaşılabilen ve yetiştirilen patates kendi çeşidi olan kırmızı patates ile de sağlık için faydalı olmaktadır. 

Patatesin Faydaları Nelerdir? 

Patates besin olarak tüketildiğinde faydalı olduğu gibi çiğ patates ile yapılan kürlerde cilt ve saçlar için faydalı olmaktadır. Patates potasyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olması sayesinde mide gazlarına karşı faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırarak bağırsaklara faydalı olmaktadır. Patates haşlanarak suyu içilmesi birçok rahatsızlığı önlemede faydalı olmaktadır. Haşlanmış patates suyu özellikle bağışıklığı güçlendirmeye fayda vermektedir.

Patates vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım etmektedir. Magnezyum ve çinko içermektedir. Patates taze bir şekilde rendelenerek suyu çıkarıldıktan sonra cilt için tonik görevi görerek cilt yaşlanmasına cilt kırışıklıklarına iyi geldiği gibi cilt lekelerini de azaltarak beyazlaştırmaktadır. Taze patates suyu saçlar için de faydalı olmaktadır. Patates mide için rahatlatıcı ve düzenleyici bir etki sağlayarak mide asidini dengelemektedir. Patates tüketmek vücudu zehirli maddelerden arındırarak kanı temizlemeye faydalı olmaktadır.

Patates özellikle sindirim sistemini düzene koyduğu için tüm vücuda rahatlık veren bir besindir. Patates tüketmek kaygı ve endişeyi azaltarak kişinin kendini iyi hissetmesine fayda vermektedir.

Patatesin Zararları Nelerdir? 

Patates tüketmek faydalı olduğu kadar aşırı ve sağlıklı şekilde tüketilmemesi zararlı olabilmektedir. Özellikle kalıtsal rahatsızlığı bulunan kişilerde patates tüketimine dikkat edilmelidir. İnsülin direnci konusunda patatesin içerdiği nişasta varlığı diyabet rahatsızlığında dikkatli tüketilmesini gerektirmektedir. Patates tüketiminde özellikle aşırı yağ içinde kızartma şeklinde tüketilmesi ise kilo problemlerine neden olmaktadır.

Patates kızartması sıklıkla tüketilmesi içerisinde toksik madde artışını kolaylaştırmaktadır. Patates tüketirken kızartma haricinde tüketilmesi sağlıklıdır. Patates kızartıldığında vitamin değerini kaybedebilmektedir. Kızartılan yağın kalitesiz olması ve yanmış yağ olması kanserojen madde içerdiği için vücutta rahatsızlıkların ortaya çıkmasına meydan vermektedir.

Patates Neye İyi Gelir? 

Patates sağlıklı şekilde tüketildiğinde birçok rahatsızlığa iyi gelerek vücudun bağışıklığını arttırmaktadır. Patates kabukları soyularak haşlanıp suyu içildiğinde mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir. Patates çiğ halde rendelenerek suyu cilt lekelerine ve cilt problemlerine iyi gelmektedir. Patates rendelendikten sonra kalan posa ise cilt üzerindeki ağrılara iyi gelmektedir.

Patates püre halinde tüketilmesi sindirimi kolaylaştırarak hastalık durumlarında ve beslenme güçlüğü olan durumlarda faydalı ve doyurucu bir besin olmaktadır. Patates özellikle göz ve göz çevresinde oluşan şişlik veya gözaltı morluklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Patates suyu alınıp buz kalıplarına konularak göz çevresi morluklarına sürüldüğü de iyi gelmektedir.

Patatesten elde edilen nişasta birçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Patates suyu ile yapılan karışımlar saç diplerine döküldüğünde saçların yıpranmasına karşı iyi gelmektedir. Patates günlük c vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Kaynatılarak içilen suyu kanı temizlemeye iyi gelmektedir. Patates haşlanarak elde edilen su detoks görevi yaptığı için bu uygulama özellikle belirli aralıklar ile yapıldığında kilo vermeye ve ödem atmaya faydalı olmaktadır. 

Patates vücudun direncini arttırarak tüketildiğinde kolaylıkla doyma hissi oluşturmaktadır. Patates tüketmek özellikle psikolojik rahatsızlıkların oluşturduğu anksiyete kaygı bozukluğu gibi hallerde rahatlamayı sağlamaktadır. Kadınlar için adet öncesi sancılarını önlemek de içerdiği nişasta ve şeker sayesinde engellemektedir. Patates tüketimi yemeklerde birçok çeşit ve lezzet elde etmenin yanı sıra özellikle sağlığa faydaları ile sıklıkla kullanılmaktadır. Patates çeşitlerinden olan kırmızı renkte olan patates kaynatılarak suyu içildiğinde özellikle diğer patateslerden farklı olarak diyabet rahatsızlığına iyi gelmektedir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS