Pilates Bandı Hareketleri: Evde Pilates Bandı İle Hangi Hareketler Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Pilates Bandı Hareketleri: Evde Pilates Bandı İle Hangi Hareketler Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Pilates bantları, genellikle evde tek başına egzersiz yapmaya çalışan kişilerin en büyük yardımcısı olmaktadır. Pilates bantları adından da anlaşıldığı gibi yapılan egzersizleri daha da zorlaştıran, kasların güçlenmesine yardımcı olan bir ekipmandır.

 Pilates bantları sadece kasların güçlendirilmesine yardımcı olmaz, ayrıca farklı avantajlara sahiptir. Pilates bantları sayesinde pek çok egzersizi daha kolay şekilde yapabilirsiniz. Bantlardan yardım alarak kaslarınıza gelebilecek zararları da önleyebilirsiniz.

Pilates bantları özellikle kaslar arasındaki yapılan egzersizlerin zorluk derecesini artırmak için kullanılır. Yani kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız pilates bantları ile bu işlemi daha dirençli hale getirebilirsiniz.

 Pilates Bandı Hareketleri: Evde Pilates Bandı İle Hangi Hareketler Yapılabilir?

 Pilates bantlarında en fazla kollar ve bacaklar kullanılır. Pilates bantları sayesinde yaoılan egzersizlere ekstra yoğunluk ve direnç eklenir. Günlük olarak yaptığınız egzersizlere ekipman olarak pilates bantları ekleyerek vücut kaslarınızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Pilates bantlarının kullanımı egzersizlerde oldukça kolaydır. Yapılacak basit hareketlere ilaveten pilates bantlarını da ekleyerek daha verimli sonuçlar elde edilebilirsiniz. 

 Pilates bantları ile yapabileceğiniz hareketler şunlardır;

 1- Köprü Egzersizi,

 2- Öne Çömelme Egzersizi,

 3- Bacak Kaslarını Güçlendirmeye Yönelik Egzersizler,

 4- Yengeç Yürüyüşü Egzersizi,

 5- Tek Ayakla Yapılan Egzersiz,

 6- Bandı Sabit Tutup Yapılan Egzersizler,

 7- Ayakta Yapılan Egzersiz,

 8- Baldırlar için Egzersiz.

 

 1- Köprü Egzersizi

 Köprü egzersizini yapmak için;

 - Pilates bandının iki ucunu ellerinizde birleştirin. Elde ettiğiniz bantla ayaklarınızı destekleyin. Hareketi yapmak için sırt üstü yatın ve bandın bir ucunu ayağınıza diğerini de gövdenize geçirin. Sırtınızla yere temas edip yeniden yükselmeye çalışın.

 2- Öne Çömelme Egzersizi

 Öne çömelme egzersizini yapmak için;

 - Pilates bandının elinize alın ve aşağı doğru sarkan kısmını da iki ayağınızın altı kısmına alın. Kollarınızı dirsek kısmından kırarak sabit tutmaya çalışın. Bu düzende çömelip kalkma hareketi yapabilirsiniz.

 3- Bacak Kaslarını Güçlendirmeye Yönelik Egzersizler

 Bacak kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler, doğrudan bacaklarınızın çalışmasını sağlar. Bu hareket için;

 - Pilates bandını daire şekline getirin ve ayaklarınızı bandın içinden geçirin. Yere yan şekilde yatarak, bacaklarınızı açıp kapayın.

 4- Yengeç Yürüyüşü Egzersizi​​​​​​​

Yengeç yürüyüşü egzersizini yapmak için;

 - Ayaklarınızı omuz hizasında açık tutarak, pilates bandının bir bölümünü ayakların altına geçirin. Kollarınızı dirsek hizasından kırıp, elinize bandı alın. Bacaklarınızı kırarak, bu şekilde sağa ve sola doğru yürümeye başlayın.

 5- Tek Ayakla Yapılan Egzersiz

 Tek ayakla yapılan egzersizler ayak ve kalçaların çalışmasını sağlar. Bu egzersiz için yapmanız gereken;

 - Ayaklarınızı biri diğer ayağın önüne gelecek şekilde yerleştirin. Önde olan ayak kısmıyla bant üzerinde durun. Pilates bandının kavrayın ve ellerinizi omuz hizasına kadar kaldırın. Kalçalarınızı bu hareket ile beraber kaldırın ve ön bacağınızı düz şekilde tutun.

6- Bandı Sabit Tutup Yapılan Egzersizler​​​​​​​

 - Yüz üstü bir şekilde yere yatarak, bandı sabit bir noktaya bağlamalısınız. Bandın içerisinden bacaklarınızı geçirin. Bandın bir ucunu ayak bileklerinize sarın. Kalçanızı bu egzersiz için yere doğru yerleştirin ardından da topuklarınızı geriye doğru çekin.

 7- Ayakta Yapılan Egzersiz​​​​​​​

- Pilates bandını bir yere sabitleyin. Bandın bir ucunu sağ bileğinize sarın. Yarım bir şekilde çömelin ve ardından boştaki ayağınızı bacağınızı geçerek hizada sallayın.

 8- Baldırlar için Egzersiz​​​​​​​

Baldırları çalıştırmak için;

 - Bantları öncelikle ayaklarınıza sabitleyin. Ellerinizi omuz hizasında ya da üstünde kaldırın. Hareket esnasında başınız dik şekilde olsun. Bu işlem için yerden ayaklarınıza kadar uzanmaya çalışın.

 Evde Yapılabilecek Egzersizler

 Evde yapılabilecek egzersizlerin başında pilates egzersizleri gelmektedir. Pilates, tek başına yapılabildiği gibi genellikle yardımcı bir ekipman desteği ile de yapılır. Pilates egzersizinde en fazla pilates bandı ya da pilates topu tercih edilir. Genellikle pilates topu üzerinde yapılan egzersizler hem denge hem de koordinasyon istemektedir.

 Pilates bandı ile yapılan hareketler kasların direncini daha fazla artır. Çünkü bu egzersizler daha fazla kuvvet isteyen ve egzersiz olarak zorluk derecesi daha yoğun olan egzersizlerdir. Bu nedenle daha dinç ve daha güçlü kaslara sahip olmak istiyorsanız, evde yapılacak pilates hareketlerinde pilates bandı kullanmanız gerekir. Evde yapabileceğimiz egzersizlerde eğer egzersiz türü olarak pilatesi tercih etmişseniz, pilatesin çeşitlerinde bilmeniz gerekir. Bu sayede tüm vücudunuzu ya da belirli bölgelere istediğiniz gibi çalıştırabilir, bu bölgedeki kasları kuvvetlendirebilirsiniz. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS