Pilates Lastiği Hareketleri: Evde Pilates Lastiği İle Hangi Hareketler Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Pilates Lastiği Hareketleri: Evde Pilates Lastiği İle Hangi Hareketler Yapılabilir? Evde Yapılabilecek Egzersizler

Tüm dünyada sağlıklı ve fit olan bir vücut her insanın en büyük arzusu olmaktadır. Ancak fit olan bir vücuda sahip olabilmek için düzenli olarak da yapılacak egzersiz hareketleri çok önemli bir etkiye sahiptir.

 Pilates Lastiği

Evde yapılabilecek çok etkili sonuçlar vermekte olan pilates lastiği hareketleri yer almaktadır. Bu sayede de Spor salonuna gitmeden kişiler evde düzenli olarak yapacakları hareketler yardımı ile fit bir vücuda sahip olabilirler. Bunun için tek ihtiyacınız pilates lastiği olmaktadır.

Pilates Lastiği Hareketleri: Evde Pilates Lastiği ile hangi hareketler yapılabilir?

 Forma girmek isteyen kişiler için her daim bir kurtarıcı olma niteliğinde olan pilates lastiği çok kullanışlı olmaktadır. Hem uygun fiyata sahip hem de kolay bir şekilde temin edilebilir. Evde yapılabilecek olan en iyi pilates lastiği hareketleri şunlardır; sırt hareketleri, kol egzersiz hareketleri, bacak hareketleri, karın hareketleri, o muz hareketleri gibi vücudun birçok bölümünü çalıştıran hareketler olmaktadır.

 Önde Çömelme

Çömelme denilen hareket aslında çok bilinen adı squat olan harekettir. Oldukça meşhur olan bu hareket pilates lastiği vazgeçilmezidir. Öncelikle ayaklarınızı pilates lastiğinin üzerine koyun ve de omuzlarınızdan az daha geniş olacak şekilde açın. Bandın uç kısımlarını tutarak ellerinizi omuzlarınız hizanızda sabitleyin. Göğüs her daim dik, karın kasları her daim sıkı bir biçimde aşağı doğru çömelip ayağa kalkın. Bu hareket kişiye bağlı olarak 10 ya da 15 tekrar ile başlanabilir.

 Kalça Köprüsü

Kalçalarınız pilates lastiği ile muhteşem bir forma kavuşsun isteyenler, bu pilates egzersizi mutlaka yapmalıdır. Yüz üstü uzanın ve de dizlerinizi zemin ile ters V oluşturacak bir şekilde konumlandırın. Ardından da pilates bandını dizlerinize iyice bağlayın. Sonra omuzlarınız, kalçanız ve de dizleriniz düz olan çizgi oluşturacak şekilde kalçanızı yerden yükseltin.

Yan Adımlar

Pilates lastiğini bağlayın ve de ayak bileklerinizde duracak bir şekilde bandın içine bir adım atın. Ayaklarınızı genel olarak omuz genişliğinde açıp pilates lastiğini gerginleştirin. Yarı squat gibi olan pozisyonu alarak bandı da çok gergin tutmaya özen gösterip bir sağa bir de sola adım atın. Pilates lastiğinin gergin kalabilmesi amacı ile ayaklarınızı birleştirmemeniz gerektiğini egzersiz boyunca aklınızdan çıkarmayın.

 Pazı Geliştirme

Pilates lastiği ile yapılan hareketlerde biraz kol kaslarına yönelmek isteyenler için bu egzersiz oldukça uygun olacaktır. Pilates lastiğinin tam ortasına bir ayağınız ile basın. Bandın uç kısımlarından tutun ve avuç içlerinizin tavana baktığından tam emin olun. Ardından dirsekleriniz hareket etmeden alt kolunuza yüklenerek yaklaşık olarak 90 derecelik bir açı oluşturun. Bu egzersize kişiye bağlı olarak 15 tekrar ile başlanabilir.

Destekli Mekik

Pilates lastiğini sabit bir objeye sarın ardından iki ucunu tutun ve yere sırt üstü uzanın. Bu harekette bacaklarınızı kalça seviyesinden biraz daha havaya kaldırın ve dizlerinizi de 90 derece bükün. Uçlarından tuttuğunuz pilates lastiği ile mekik çekmeye başlayın ve kalçanızın, bacaklarınızın ya da dizlerinizin sabit bir şekilde durmasına özen gösterin.

 Göbek Yağlarına Çözüm

Eğer göbek bölgenizde birikmekte olan yağlara çözüm arıyorsanız bu pilates lastiği ile yapabileceğiniz hareket iyi gelebilir. Matınızın üzerine dik olacak pozisyonda oturun ve de bir bacağınızı destek amacı ile ters V şekline getirin. Ardından diğer ayağınıza da pilates bandınızı ortalayın ve de uçlarını elleriniz ile tutun. Kollarınız ile pilates lastiğini çekin. Kişiye bağlı şekilde egzersiz toplam 10 ya da 15 tekrar olarak yapılabilir.

Ters Mekik

 ​​​​​Pilates lastiği ile yapılan hareketlere şimdi karın kasları ile devam edebiliriz. Pilates lastiğini sabit ve de alçakta duran nesneye sabitlediğinizden emin olun ve lastiğe bir düğüm atın. Pilates matınıza uzanın ve de bacaklarınızı kalçalarınızdan yukarı havaya kaldırın. Pilates lastiğini, ayak bileklerinize takın ve bacaklarınızı omuzlarınıza gelecek şekilde çekin.

Basenler ve Kalçalar İçin

Bu egzersizde bir sandalyeye oturun ve de pilates lastiğini üst bacaklarınıza sarın. Lastiğin sıkı sarılması gerektiğini hiç unutmayın. Ardından lastiğin uçlarını tutun ve de bacaklarınızı açıp kapatın. Tüm bu süreçte ayaklarınızın her zaman için zemine düz bir şekilde basması gerekmektedir. Bu egzersizde basen ve kalça sıkılaşmaktadır. Kişiye bağlı olarak 15 tekrar ile başlanabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS