Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Pire Isırığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

A A

18.02.2021 - 01:50

Pireler insan cildinde kaşıntıya ve aynı zamanda kabarcıklara neden olur. Evcil hayvanlarda ve koyunlarda bulunur. Pirelerin çeneleri çok güçlüdür ve zıplayarak hareket ederler. Küçük siyah bir nokta gibidir. Ancak ısırığı oldukça güçlüdür. Bir kişiyi bir kaç defa ısırıp kanını aldıktan sonra kendisine yeni bir kurban arar. Zehirli değildir ancak bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Özellikle bebeklerin ve çocukları severler.

Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Pire Isırığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan emici bu minik böcekler insan vücuduna özel bir salgı gönderir. Yetişkinlerde bu salgı kaşıntıya yol açar. Bebeklerde ve cildi hassas olan kişilerde kabarma ve hatta pire alerjisine neden olur. Kaşıntı ve kabarma bebeklerin uyku düzenini bozar ve huzursuz eder.

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Genellikle köpek, kedi ve koyunlarda çokça görülen pireler ısırdığı zaman bazı belirtilere neden olur. Bu belirtiler şu şekildedir:

 1- Kızarıklık,

 2- Kabarcıklar,

 3- Kaşıntı,

 4- Yanma,

 5- Kanama gibi belirtiler ilk aşamada göze çarpmaktadır.

Pireler genellikle uykuda rahat vermeyen rahatsız edici böceklerdir. Pire vücudu terk etmeden rahat bir uyku uyumak imkansızdır. Pireden şüphelenen elbiselerini çırpmalıdır. Zıplayan minik siyah bir böcek çıkarsa sorun pire demektir. Pirelerin zıplama özelliği mucizevi özelliklere sahiptir. Birkaç milim boyu olan bu böcek 50 cm yüksekliğe zıplayabilir.

İnsan kanını çok seven ve özellikle taze kandan hoşlanan pireler ısırıkla birlikte rahatsız edici bir kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntı veya alerji 4 gün ile 8 gün kadar sürebilir. Cilt yapısına göre alerjik durum uzun sürebilir. Uzun süren alerjik durumlarda doktora başvurulmalıdır. Doktorlar genellikle antihistaminik ve topikal steroid tarzı ilaç yazmaktadır.

Pire Isırığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 1- Öncelikle ısırık olan yer sabunla yıkanıp durulanması gerekir. Bu şekilde cilt üzerinde oluşan kirler temizlenmiş olur. Sabunun zararlı mikroorganizmaları temizleme özelliği vardır.

 2- Yıkama işleminin ardından buz terapisi yapılır.

 3- Buz yerine pamuklu amonyak da uygulanabilir.

 4- Üçüncü bir alternatif ise kolonyadır. Kolonya kaşıntıyı alır ve oluşan kızarıklığın tedavi edilmesinde etkili özelliklere sahiptir.

Bu uygulamalar kaşıntıya karşı etkili özelliklere sahiptir. Sırayla bu seçenekler uygulanabilir.

Pirelerle mücadelede en önemli konu ilaçlamadır. Evde beslenen evcil hayvan veya ahırda beslenen koyunlar genellikle pirelerin yaşam alanıdır. Pireler kişiden kişiye geçerek evinize gelebilir. Koyun yetiştiren veya evinde evcil hayvanı olan kişiler evinize geldiği zaman beraberinde pire getirebilir. Bu gibi durumlarda pire sayısı azdır. Basit bir ilaçlama ortadan kaldıracaktır. Pireler ilaçlamada uzmanlardan bilgi alınmalıdır. Bünyesi ilaçlara dayanıklı olan böceklerdendir.

Pirenin meydana getirdiği kaşıntı ve alerjiye karşı diğer tedavi seçenekleri şu şekildedir:

 1- Biberiye yağı etkili özelliklere sahiptir. Biberiye aynı zamanda ağrı kesici özelliğe sahiptir. Kaşıntı olan yere sürüldükten sonra masaj yapılmalıdır.

 2- Çay ağacı yağı da oldukça etkili bir yağdır.

 3- Lavanta yağı da biberiye gibi ağrı kesicidir. Masaj yağı olarak bilinen lavanta yağı derideki sızıyı ve kaşıntıyı giderir.

 4- Sedir yağı,

 5- Çiğ sarımsak (kaşıntının üzerine konur) veya sarımsak yağı da rahatlıkla kullanılabilir. Sarımsak yağı bebeklerde de güvenle kullanılabilir.

 6- Limon suyunun da dezenfeksiyon özelliği vardır. Kaşıntı bölgesinde oluşan zararlı mikroorganizmalar limon suyu ile temizlenebilir.

Evde bulunan ve tedariki oldukça kolay olan bu tedavi seçenekleri pire ısırığının oluşturduğu alerjik durumu kolaylıkla ortadan kaldırmaktadır. Pirenin çok olduğu yerlerde yaşayanlarda pirelere karşı bağışıklık meydana gelmektedir. Pireler hayatta kalabilmek için her zaman için kana ihtiyaç duyan böcek türleridir. Hayvanların kanını da severler.