Pürüzsüz ve güzel cilt için tüketilmesi gereken 11 besin

Sağlıklı ve aynı zamanda pürüzsüz bir cilt için bazı besinler çok büyük önem taşıyor. Kötü beslenme tüm vücudu etkilediği gibi ciltte de hızlı yaşlanmaya neden oluyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme, sofrada lifli gıdaların olması cilt için son derece nemli. Şekerin ve tuzun mutlaka azaltılmasını söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, A, E ve C vitaminlerinin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.İşte Dr. Ertek'in pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için mutlaka tüketilmesi gerektiğini ifade ettiği 11 besin.
Kırmızı Dolma Biber
C vitamini açısından zengin olan kırmızı dolma biber de ciltteki kan akışını düzenleyen karoteonid mevcuttur.C vitamini cilt sağlığı açısından önemlidir.Bu vitamin yaşlanmaya karşı savaş açar ve kırışıklıkların oluşmasını azaltır.

Ceviz
Çinko cilt sağlığı ve özellikle akne problemi olanlar için önemli bir besin. Akne çoğu zaman çinko eksikliğinin göstergesidir. Çinko, cildin yağ üretimini ve akne üreten hormonları kontrol eder.Aknelerden korunmak ve hücre yenilenmesi için ceviz tüketilmelidir.Ceviz cilt dışında aynı zamanda saç sağlığı için de faydalıdır.Ceviz,kan damarlarını genişleterek kan dolaşımını hızlandırır ve daha çok kan ile beslenen saç kökleri ise daha güçlü olarak dökülmeye karşı direnç kazanır.
Ispanak
Cildin onarılmasını ve bakımını düzenleyen A vitaminidir.Yeterli derecede alınmadığında deri pullanması ve akne gibi sorunlar meydana gelir.Ispanak,A vitamini içeriği sayesinde antioksidan etkisi ile de cilt için kıymetli besindir.Ispanak aynı zamanda C ve E vitamini kaynağıdır.
Kereviz
Pürüzsüz bir cilt için Kereviz iyi bir seçimdir.K vitamini deposu olan bu sebze kan akışını düzenler.Kan akışı tüm vücut için önemli olduğu gibi cilt sağlığı açısında da oldukça önemlidir.
Somon
Kuru, tahriş olmuş cilt veya ciltte oluşan siyah ve beyaz noktaların nedeni vücutta alması gereken yağ asitlerinin özellikle de Omega-3'ün eksikliğinden kaynaklanabilir.Yağ asitleri genelde cilt yapılandırması, nem içeriği ve genel olarak esneklikten sorumludur. Fakat bu yağları vücut kendisi sağlayamaz bunu dışarıdan besin olarak almanız gerekir.Buna bağlı olarak Omega-3 açısından zengin olan Somon iyi bir tercih olacaktır.
Yumurta
Kalsiyum emilimini geliştiren,ciltte hücre gelişimini sağlayan,cildi nemlendiren ve besleyen D vitamini yumurta sarısında mevcuttur.Her gün 1 yumurta tüketmek cilt sağlığı açısından da gereklidir.
Kuru fasuyle
Yağ salgısını düzenleyen,sivilce oluşumunu azaltan kolajen üretimini destekleyen B vitamini Kuru Fasulyede vardır.B vitamini de cilt sağlığı için diğer vitaminler gibi önemlidir.
Domates
Cildi, güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir diğer güçlü antioksidan ise E vitaminidir. E vitamini aynı zamanda kırışıklıkların ve cilt kuruluğunun azalmasına yardımcı olur.Domates bu vitaminin karşılanması için iyi bir seçim olacaktır. E vitamini ayrıca Buğday tohumu, ay çiçek çekirdeği, badem, şeftali,lahana ve avokado gibi besinler de bulunmakdır.
Havuç
10 / 13
Pürüzsüz ve güzel cilt için tüketilmesi gereken 11 besin
Göz sağlığının yanı sıra cildiniz için de önemli! İçeriğindeki A vitamini, cildin dış katmanlarında aşırı hücre oluşumuna ve birikime mani olur . Bu ölü hücrelerin temizlenmesi ve azaltılması sebum, akne oluşumunu ve ciltteki potların kapanmasını önler. A vitamini cilt kanserini önlüyor, yani doğal anti kanserojen...Her gün 1 havuç yemek hem çok sağlıklı bir atıştırmalık hem de cildiniz içim mükemmel bir seçim olacaktır.
Papaya
11 / 13
Pürüzsüz ve güzel cilt için tüketilmesi gereken 11 besin
Papaya içeriğinde C vitamini, E vitamini beta karoten gibi pek çok antioksidan bulunan bir besindir, hem cildi güneş ışınlarının zararlarından koruyor hem de anti enflamatuar özellikleriyle akne oluşumunu engelliyor.
Bitter çikolata
12 / 13
Pürüzsüz ve güzel cilt için tüketilmesi gereken 11 besin
Çikolata, flavonoid bakımından zengindir. Flavonoidler, cildi UV ışınlarından koruyabilme özelliğine sahip antioksidanlardır. Hem güneş kremi hem bitter çikolata tüketmek güneşin ciltte verebileceği zararları azaltır.
Asla fast food tüketmeyin!
13 / 13
Pürüzsüz ve güzel cilt için tüketilmesi gereken 11 besin
Çok fazla kalori, şeker, trans yağ içeren fast food denilen besinler kilo sorunu dışında cilt sağlığını da olumsuz etkiler.Bu nedenle ev yemeklerinden vazgeçilmemeli ve cilt sağlığı ayrıca güzelliği için de sağlıklı beslenilmelidir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS