Reishi Mantarı Nedir, Nasıl Kullanılır? Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

A A

18.02.2021 - 23:02

Reishi mantarı; Asya kıtasının nemli ve sıcak yerlerinde yaygın bir şekilde yetişip, Latince ismi Gandoderma Lucidum olan bir mantar çeşididir. Ganoderma mantarı şekilde bilinen bu mantar türü, Çin'de çok uzun senelerden beri kullanılan bir mantardır. Reishi mantarı; yeşil, mor, kırmızı, siyah, beyaz, sarı gibi pek çok renkli türleri bulunuyor. Fakat en fazla kullanılan reishi mantarı türü kırmızı olanıdır. Bununla beraber üstünde en fazla çalışılan ve günlük kullanım açısından en fazla bilinen ganoderma türüdür.

Reishi Mantarı Nedir, Nasıl Kullanılır? Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarı; kuru olduğunda dahi ışıltılı ve parlak bir görünüme sahiptir. Reishi mantarının hepsi etli yapıdadır. Reishi mantarı; kırmızı ve canlı görünümü sayesinde pek çok insanın ilgisini çekmiştir. Çok uzun zamanlardan beri kullanılan bu mantarın, ölümsüzlük mantarı şeklinde isimlendirildiği söylenebilir.

Aslen Kore, Çin ve Japonya'da yer alan kırmızı reishi mantarı; dünyada sert ağaçların üzerinde yetişen bir türdür. Bu ağaçların kimisi; meşe, elma ve akçaağaçtır. Reishi mantarının çok fazla bir şekilde yetiştiği söylenebilir. Ticari şekilde de oldukça önemli oranlarda üretilen bir mantar çeşididir. Reishi mantarı, tropikal iklimlerde yayılımı oldukça fazla olan bir mantar türüdür.

Reishi Mantarı Nedir?

Reishi mantarı; dünya çapında mantarların en yararlı ve popüler mantarlarından birisidir. Bilhassa bu mantar, Asya kıtasında çok uzun senelerden beri yetiştirilmekte olup, fakat son zamanlarda çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Bilimse şekilde Ganoderma Lucidum şeklinde bilinen bu mantar, Çin'de Lingzhi mantarı şeklinde bilinmektedir. Bu mantar türü, bir grup şeklinde, pek çoğu dünya çapında kullanılmış olan mantarların birleşik kompleksini simgeler. Bu mantar çeşidi; alkaloidler, triterpenler, steroller ve türlü polisakaritleri içeren organik bileşenleri içermektedir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarı; genel olarak svı ya da kuru, toz ya da kapsül formuyla ekstrakt şeklinde alınmaktadır. Oral yol ile alınacak gündelik dozlar ise;

- 1 mililitre reishi tentürü,
- 1.5 ve 9 gram ham kurutulan mantar,
- 1 ve 1.5 gram reishi tozu şeklindedir.

Kuru şekilde satılan reishi mantarları ile çorbalara eklenebilir ya da çay yapılabilir. Reishi mantarından çay elde edebilmek adına mantar dilimlenir ya da öğütülür. Daha sonra su içerisinde 30 dakika ile 2 saat arasında kaynatılmalıdır. Kaynatılmış olan bu su, daha sonra peynir bezi ya da filtreyle süzülerek tüketilebilir. Mantarın acı tadı, meyveler ile tatlandırılarak giderilebilir. Kurutulan reishi mantarları, tüm şekilde ya da toz olarak da tüketilebilir

Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kırmızı reishi mantarının insan sağlığı açısından birden çok fazla faydaya sahiptir. Bunun yanı sıra kırmızı reishi mantarının insan sağlığı bakımından faydaları ise aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

- Astım problemi olan kişiler açısından tercih edilmelidir.
- Kırmızı reishi mantarı, anti- inflamatuvar özelliğe sahiptir.
- Kırmızı reishi mantarı, migrenden kaynaklı olan baş ağrılarına iyi gelir.
- Kırmızı reishi mantarı, tansiyonu düşürür.
- Kırmızı reishi mantarının üzerinde yapılan çalışmalar ile böbreklerin çalışmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
- Bireyin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olarak, enerji verir.
- Bağışıklığı düzenler.
- Kemoterapi tedavisi gören hastalara destek şeklinde tüketilebilir.
- Uykusuzluğu ve alerjileri gideren bir etkisi bulunur.
- Kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisi için tavsiye edilmektedir.
- Adet dönemindeki ağrıları hafifleten etkiye sahiptir.
- Hemoroid problemi olan kişilerin, tedavisine oldukça olumlu etkileri vardır.

Kırmızı reishi mantarı faydalarının bu şekilde sıralanması mümkündür. Kırmızı reishi mantarı, pek çok hastalığa olumlu etki sağlayan özellikleri bulunur. Reishi mantarının kullanım alanlarıyla faydalarından yararlanmak mümkündür.