Saç dökülmesi kadınları da etkiliyor! İşte nedenleri

Saç dökülmesi kadınları da etkiliyor! İşte nedenleri

Saç dökülmesinin kişilerin kolay kolay gözardı edemediği bir durum olduğunu belirten Dr. Emrah Çinik, saç dökülmesinin kadınları da vurduğunu söyledi.

Dr. Emrah Çinik, "Erkek ve kadın ayrımı olmadan hemen herkesin ortak sorunudur. Ancak psikolojik olarak olumsuz etki kadınlarda daha belirgindir. Bu sorunla baş etmenin birçok yolu bulunmakla beraber saç dökülmelerinin önüne geçmek ancak erken dönemde uygulanacak olan Saç mezoterapisi ve PRP tedavisi ile mümkün olabilir" dedi.

Kadınlarda saç dökülmesi sebeplerinden genetik faktörünün etkili olduğunu ifade eden Dr. Çinik, diğer sebepleri şöyle sıraladı:

"Hormon Dengesizlikleri Kadınlarda görülen saç zayıflama ve dökülmesinin önemli bir nedeni de hormon dengesizlikleri ve hormon tedavileridir. Kullanılan doğum kontrol hapları saç dökülmesine sebep olabilmektedir. -Tiroid Hastalığı Tİroid bezinin fazla ve az çalışması ile ilgili yaşanan hormon bozukluğu sırasında saç dökülmesi görülür. -Demir Eksikliği Demir eksikliği anemisi, ağır adet kanamalarından kaynaklanabilir. Demir eksikliği, kadınların saçlarının zayıf görünümlü olması ve kadınlardaki saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. -İlaçlar -Dengesiz Beslenme ve Stres Yetersiz beslenme de saç dökülmesine neden olan etkenlerden biridir. Özellikle bilinçsiz yapılan diyetlerde vitamin,proteinin,minerallerin yeterli düzeyde alınamaması. Stres kaynağı olan her etken, olumsuz etkisini saçlarda da,saç seyrelmesi,saçın zayıflaması ve dökülmesi şeklinde gösterecektir."

Kadınlarda saç dökülmesi 3 değişik şekilde olabildiğini belirten Dr. Emrah Çinik, "1- Genel : Genetik faktörler sıklıkla etkilidir.Başın her tarafında genel bir dökülme ve seyrelme şeklindedir. 2- Üstlerde : Başın üst bölgesininde olur. Ön saç çizgisi bölgesi sağlam kalır. Ludwig sınıflamasına göre 3 değişik evrede görülebilir. Hafif derecede bir dökülmeden, ileri derecede tam saç kayıplarına kadar olabilir. 3- Önlerde : Erkeklerde olduğu gibi önlerde olur. Alın genişler. Bu 3 şekilde olur"ifadelerini kullandı.

Kadınlarda saç dökülmesinin, saç köklerinde artmış hormon etkisine (dihidro-testosteron) bağlı olduğunu kaydeden Dr. Çinik, "Buna karşı, bu kadınlar genel hormonal yönden sağlıklıdırlar. Genel ve yaygın saç dökülmesi olan kadınlarda başın arkasındaki saçlarda da dökülme varsa, nakil edilen saçların da dökülmesi riski vardır. Bu nedenle, kadınlardaki genel ve tepe bölgesindeki saç kayıplarında ilk tedavi yöntemi medikal ilaç tedavisi (minoxidil)ve saç dökülme tedavileridir" şeklinde konuştu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS