O vitamin saç dökülmesini durduruyor, saçların yeniden uzamasını sağlıyor

O vitamin saç dökülmesini durduruyor, saçların yeniden uzamasını sağlıyor

O vitamin saç dökülmesini durduruyor, saçların yeniden uzamasını sağlıyor

Saç dökülmesi vitamin eksikliklerinden meydana gelebilir. Bu nedenle uzmanlar saç dökülmesini önleyen vitamin takviyeleri almanızı öneriyor. Günlük olarak alacağınız temel bir vitamin, saç foliküllerinize nüfuz ederek saçlarınızın yeniden uzamasına ve saç dökülmesinin durmasına yardımcı oluyor. Bu vitamini takviye veya besinler yoluyla alabilirsiniz. İşte saç dökülmesini durduran ve saç uzatan o vitamini...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vitamin ve gıda takviyeleri, farklı sağlık sorunlarının çözümünde kullanılabilir. Vücudunuzda eksik vitamin varsa, bazı sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Vitaminlerinizi besinlerden yeteri kadar alamıyorsanız, takviyelere başvurmanız gerekiyor.

 

Vitamin eksikliğinin neden olduğu sorunlardan biri de saç dökülmesi. Saç dökülmesi sorunu yaşıyor ve vitamini gıdalardan yeterince karşılayamıyorsanız, takviye tüketmenizde fayda var. Peki saç dökülmesini önleyen en iyi vitamin hangidi?

 D vitamini eksikliği yaşayan bir kişide genellikle saç dökülmesi görülür. D vitamininin saç üretiminde önemli bir rol üstlendiği düşünülüyor. D vitamini, derimizdeki keratinositler tarafından metabolize ediliyor.

Keratinositler, saç, tırnak ve derimizde bulunan keratin proteinini işleyen hücrelere deniyor. Metabolizmamızda yeterince D vitamini yoksa, saç köklerimizdeki keratinositler saç uzamasını etkiler ve saç dökülmesi sorunuyla karşılaşırız. 

 

Saç dökülmesi ve D vitamini arasındaki bağlantıyı araştıran bir çalışmada, D vitamininin kalsiyum ve kemik metabolizmasında da önemli bir etkisi olduğu ortaya çıktı.

 

D3 vitamininin biyolojik etkileri, epidermal hücre çoğalmasının düzenlenmesini içeriyor. Bu etkiler, alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) tedavisindeki D vitamini etkinliğini gözler önüne seriyor. 

 

Saç kökleri hormonlara karşı oldukça hassastır. D vitamini ise bağışıklık düzenlemesi ve hücre büyümesinde önemli bir rol oynayan hormondur.

D vitamininin topikal uygulaması, saç dökülmesi sorunundaki fonksiyon bozukluğunu düzenleyebilir ve dökülmeyi önleyebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2017 yılında yapılan bir araştırmada ise, D vitamini seviyesi düşük olan kişilerde aşırı saç dökülmesi, alopesi ve kadın tipi saç dökülmesi yaşandığı keşfedildi. D vitamini eksiklikleri, saç dökülmesini zamanla daha kötü hale getirebiliyor.

Ayrıca genç kadınlardaki saç dökülmesinde, D vitamini eksiği olan kadınlarda daha fazla olduğu keşfedildi. D vitamini yeni saç foliküllerinin oluşmasında önemli rol oynuyor. Saç folikülleri, yeni saçların çıkmasını sağlayan küçük gözeneklerdir. Yeni saç folikülleri, saçın kalınlığını korumasına yardımcı olabilir ve mevcut saçların erken dökülmesini önleyebilir. Bu nedenle yeteri miktarda D vitamini almanız hem saçlarınızın uzamasına hem de yeniden çıkmasını desteklemeye yardımcı olur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

D vitaminini dilerseniz doktor tavsiyesiyle bir takviye yoluyla, dilerseniz de besinler yoluyla alabilirsiniz.

D vitamini zengini besinler şöyle:

Somon
Ringa balığı ve sardalya
Morina balığı karaciğer yağı
Konserve ton balığı
Yumurta sarısı
Mantar