Saç ekimi teknikleri nelerdir? Farkları neler?

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanları, FUT, FUE ve DHI saç ekimi teknikleri arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri sizler için anlattı.Saç incelmesi kişinin üzerinde strese, kaygıya ve benlik saygısı kaybına neden olabilir, bu da durumu düzeltmek için bir şeyler yapılması gerektiği anlamına gelir. Saç ekimi konusunda ani bir karar vermek, birkaç nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Birincisi, sonuç doğal olmayan bir görünüm olabilir, düşük bir folikül sağkalım oranına sahip olabilirsiniz ve daha da kötüsü, donör alana düzeltilemeyecek kadar çok zarar verilebilir.
Saç ekim operasyonuna en başından doğru kararı vermek çok önemlidir; bunlar doğal bir sonuç elde etmek ve verici bölgeyi travmadan korumak olmalıdır.
Bir saç ekimi sağlıklı saç köklerinin dökülmeye karşı dayanıklı bir alandan alınmasını ve bunları tedavi bölgesine implante etmeyi içerir. Hem ekstraksiyon fazı hem implantasyon fazı eşit derecede önemlidir. FUT ve FUE teknikleri arasındaki temel fark, verici saç köklerinin nasıl çıkarıldığıdır.
FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu)
Genel olarak kafa derisinin alt kısmından aşağıya doğru, ince bir kafa derisinin çıkarıldığı geleneksel bir tekniktir. Saç folikülleri daha sonra bir mikroskop altında tek birime ayrılır. Şeridin çıkarıldığı kafa derisi daha sonra dikilir. Ekstraksiyon fazı alternatif tekniklere göre daha hızlı olduğu için saç nakli daha ekonomiktir, ancak kısa saç altında görülebilen önemli bir yara izi bırakır. Günümüzde pek fazla uygulanmamaktadır.
FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)
Kıl folikülü veya bir grup folikülünün; deride küçük bir dairesel kesim yaparak ve küçük bir açık delik bırakarak kafa derisinden çıkarılması için bir delme tekniğinin kullanıldığı başka bir geleneksel tekniktir. İşlem, cerrahın tedavi bölgesini kapsayacak kadar foliküle sahip olmasına kadar tekrarlanır. Delikler donör alanı boyunca küçük beyaz yaralara dönüşerek iyileşir ve cerrahın becerisine bağlı olarak belirsiz bir hal alabilir. Bu yara izleri daha hızlı iyileşir ve FUT'den daha az görünürdür.
DHI (Direct Hair Implantation)
Hastanın cildini kesmeyi gerektirmediği için mikro-FUE olarak adlandırılabilir ve sadece 1 mm veya daha küçük çaplı punçlar, verici alandan kılları tek tek almak için kullanılır. Bu minimal invaziv DHI ekstraksiyonu her zaman tutarlılık ve yüksek kalite sağlayan sertifikalı bir cerrah tarafından yapılır.
Hem FUT hem de FUE seçenekleriyle, foliküller aynı şekilde, tedavi alanında alım delikleri oluşturarak ve kıl köklerini forseps ile deliklere yerleştirerek, açı, yön ve derinlik üzerinde çok az kontrol sağlayarak implante edilir. İmplantasyon normalde bir cerrah tarafından değil teknisyenler tarafından yapılır. Bu geleneksel teknikler, odaklanmanın ne kadar çok folikülden alındığı ve implantasyondan sonra folikül sağkalım oranına çok az veya hiç önem verilmediğine bağlıdır.
DHI saç ekimi tekniği, maksimum hasta konforu, iz bırakmayan ve doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için prosedürün her adımında en iyi yaklaşımı alan test edilmiş ve standartlaştırılmış bir yöntemdir. Kafa derisinde dikiş atılmaz, neredeyse ağrısızdır, görülebilir yara izi oluşmaz, iyileşme süresi kısadır hatta ertesi gün işe geri dönülebilir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS