Safrakesesi olmayan hastaya "safrakesesi ameliyatı"

Safrakesesi olmayan hastaya "safrakesesi ameliyatı"

Yaklaşık 6 yıl önce geçirdiği ameliyat ile safrakesesi alınan ancak bundan haberi olmayan 63 yaşındaki hasta, "Safrakesesinde taş var" raporu üzerine yeniden ameliyat edildi.

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan Nurten Vatansever'e, yaklaşık 6 yıl önce aşırı karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede "safrakesesinde taş olduğu" teşhisi konuldu. Ameliyat edilen ve safrakesesi alınan Vatansever, ağrılarından yine de kurtulamadı.


Aradan geçen yıllarda ağrıları artan Vatansever, Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tedaviye alınan Vatansever'in çekilen ultrason sonucunda ve hastane radyoloji servisinde görevli Dr. Arzu C. tarafından verilen raporda "Safrakesesi lümenini tamamen dolduran çok sayıda milimetrik boyutlu taş izlenmiştir" ifadesine yer verildi. Bunun üzerine Vatansever, Atatürk Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nazmi İ. tarafından ameliyata alındı. 63 yaşındaki kadının safrakesesi
olmadığı ameliyat masasında anlaşıldı.


"Boşa ameliyat oldum"


Nurten Vatansever, AA muhabirine, ameliyattan sonra olayı öğrenince ağlamaya başladığını, fenalaştığını söyledi. Dr. Nazmi İ'nin kendisinden defalarca özür dilediğini, bir hata yaptığını kabul ettiğini ileri süren Vatansever, "Doktor bana 'Bir hata yaptım  ama sana büyük de bir iyilik yaptım. Sırtınıza bağırsaklarınız yapışmış onu ayırdım, karaciğerinizde de kist çıktı, onu da aldım' dedi. Karnıma baktım, 4 yerinden kesik, 'Doktor bey, benimle dalga geçmeyin, siz karnımda define mi
aradınız?' dedim. Boşa ameliyat oldum" ifadelerini kullandı.


Ameliyatın ardından karın ağrısı şikayetlerinin dinmediğini, ameliyat nedeniyle şimdi hareketlerinin de sınırlandığını anlatan Vatansever, "Ağrılarım dinmediği gibi dikiş ağrıları da çekmeye başladım. Daha da beter oldum" dedi. 


"Safrakesesinin alındığından biz de haberdar değildik"


Nurten Vatansever'in eşi Naip Vatansever ise Dr. Nazmi İ'nin ameliyata ara verip yanına geldiğini, eşinin safrakesesinin daha önce alındığını  söylediğini belirtti.Ameliyat öncesi hekimlerin safrakesesinin olup olmadığını anlayamamasına anlam veremediğini dile getiren Vatansever, "Ameliyat edilmeden önce eşimin safrakesesinden ameliyat olduğunu söyledik ama safrakesesinin alındığından biz de haberdar değildik. Ameliyat öncesi ultrason, filmler çekildi.
Doktora bu raporlarda safrakesesinin olup olmadığını sordum. Eşime boş yere ameliyat ettiler" diye konuştu. Vatansever, doktorun kendisinden özür dilediğini, hata yaptığını kabul ettiğini ancak emekliliğine 1-2 yılı kaldığı için şikayet edilmemesini istediğini öne sürdü.


Çelişkili raporlar verildiği iddiası


Ameliyattan sonra eşiyle ilgili evrakları sekreterlerden istediğini ancak verilmek istenmediğini öne süren Naip Vatansever, şöyle devam etti: "Eşimin ultrason sonuçlarını istiyorum, 'yok' diyorlar. Bilgisayara kaydedilmediğini belirtiyorlar, başhekimin yönlendirmesiyle gidince evraklar
ortaya çıktı. Radyoloji servisinde görevli bir doktor tarafından verilen raporda 'Safrakesesinde taş var' deniliyor ama 22 Haziran'daki farklı bir raporda 'safrakesesi izlenmedi' diye yazı bulunuyor ve eşim 24 Haziran'da safrakesesi şikayetiyle ameliyata alınıyor. Şok üstüne şok yaşadık. Doktordan şikayetçi olduk. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağız."


 Hekimler hakkında soruşturma başlatıldı


Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Necat Yılmaz ise olayda adı geçen hekimler hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. İddiaların incelendiğini, ortada ihmal varsa sorumlu kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmaları için gerekenin yapılacağını vurgulayan Yılmaz, sürecin
takipçisi olduklarını belirtti.


İddiaları kabul etmedi


Atatürk Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nazmi İ. ise böyle bir ameliyat için ultrason sonuçlarının önemli olduğunu söyledi. Ultrason sonuçlarında "Safrakesesi lümenini tamamen dolduran çok sayıda milimetrik boyutlu taş izlenmiştir" ibaresinin var olduğunu anlatan Nazmi İ, bu sonuca göre hastayı ameliyat ettiklerini bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS