Şekerin cilde zararları

Şekerin cilde zararları

'Cildim neden kötü, neden bu kadar çok sivilcem çıkıyor?' diye düşünüyorsun. Makyajını hep temizleyip uyuyorsun halbuki, hiç kızartma yemiyorsun, yağlı yiyeceklerden uzak duruyorsun. Ama cildin bir türlü pürüzsüzleşmiyor. Alnındaki kırışıklıklar da çok erken başladı. Nedenini bir türlü anlayamıyorsun. Bir soru soralım. Şekerle, tatlıyla aran nasıl? Belki de olay şekerde bitiyordur. Şeker cildine tahmin edemeyeceğin kadar çok zor veriyor

Şekerin yaşlandırıcı etkisi özellikle ciltte kolajenin yaratılmasından çok azalma eğilimin görüldüğü 35 yaştan itibaren başlıyor. Glikasyon denilen süreçte şeker molekülleri ciltte enzimler aracılığıyla proteinlere bağlanıyor. Bunun sonucunda ciltteki hücreler sertleşiyor, zayıflıyor ve sarı bir renk alıyor. Süreç cildinize kırışıklıklar, sarkmalar ve elastikiyet kaybı, yani yaşlanma belirtileri olarak yansıyor. Şeker aynı zamanda cildinizin yarattığı kolajen tipini de etkiliyor. Güçlü ve kalıcı kolajen zayıf, güçsüz kolajene dönüşerek güneş ışınları gibi yaşlanmaya sebep olan çevresel faktörlere karşı cildi daha güçsüz kılıyor.

Cildin kurumasına neden oluyor

Vücudumuz aşırı şeker tüketimi nedeniyle çok susuz kaldığından, bu durumdan ciltte kısa sürede etkilenmeye başlıyor. Deride pul pul dökülmeler, kurumalar ve çatlamalar oluşuyor. 

 Sivilcelerin başlıca nedeni

Rafine şekerler vücudun kan şekeri seviyesini yükseltmesiyle yağ üretimini arttırır buda gözeneklerin tıkanmasıyla sivilce oluşumunu tetikler. Şekerli içecek ve diğer tatlı yiyecekler bağışıklık sistemini etkiler, bağışıklık sistemimiz zayıfladıkça da sivilce oluşumu artar.

Tüylenme nedeni de şeker olabilir

Son yıllarda gençler arasında tüketimi artan karbonhidrat ve şeker ağırlıklı yanlış beslenme. inatçı sivilcelere ve kıllanmaya neden oluyor. Yoğun şeker ve karbonhidrat tüketimi, glikoz ve insilün üzerinden diğer hormonları da bozuyor çünkü. Sivilcelenme ve kıllanma etkilerinin birlikte görüldüğü sendroma HAIR-AN Sendromu (Hiperandrojenizm-İnsülin Rezistansı-Akantozis Nigrikans) görülüyor. Bu kişilerde karakteristik olarak vücudun kıvrım yerlerinde, göz ve ağız etrafında, boyunda, koltuk altında, kasıklarda koyu kadifemsi bir doku oluşuyor.

Yağlı bir cilde neden oluyor

Şeker ve şekerli gıdalar cildin yağlanması ve lekelenmesine, aynı zamanda akne ve benzeri cilt hastalıklarının oluşmasına neden olurlar.

Hangi şekerler tehlikeli?

Kekler, kurabiyeler, kahve ve çayınıza eklediğiniz şeker, beyaz ekmek ve makarna gibi karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmak gerekiyor. Gizli şeker içeren ve glikasyon sürecini 10 kat hızlandıran mısır şurubu gibi besinlere de dikkat edin.

Hangileri güvenli?

Uzmanlar günlük şeker kullanımının altı çay kaşığı, yani 100 kalori olmasını tavsiye ediyor. Seçimlerinizi früktoz ve laktoz içeren doğal şekerlerden yana yapmanız daha akıllıca. Meyve, sebze ve süt ürünleri gibi vücudunuzun ihtiyacı olan cilt dostu lifleri, vitamin ve antioksidanları içeren besinleri seçmelisiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS