Sevilen besin karpuz çekirdekleri ile şifa dağıtıyor! 

Yazın gelmesi ile tezgahlarda yerini alan sevilen besin karpuz yaz mevsimi boyunca tüketilen meyvelerin başında geliyor. Sıcak yaz günlerinin serinleten lezzeti karpuzun faydaları da saymakla bitmiyor. Karpuzu yerken çekirdeklerini ayıklayanlardan iseniz bu haber sizin bu alışkanlığınızı değiştirebilir. Çünkü karpuzun çekirdeğinin faydaları karpuzun kendisini de geride bırakır türden. Karpuz çekirdeğinin faydalarını bilenler ayıkladıkları karpuz çekirdeklerini asla atmıyor. Öyle ki karpuz çekirdeği içerdiği protein bakımından yoğurdu bile geçiyor. Peki karpuz çekirdeği ayıklandıktan sonra nasıl tüketilir? Mucize besinkarpuz çekirdeğinin faydaları neler? Karpuz çekirdeği çayı nasıl yapılır? İşte süper besin karpuz ve karpuz çekirdeğinin faydaları...Karpuz, yaz aylarının gözdesi ve en çok tüketilen meyvesi. Karpuz, vücuttaki sıvı akışını dengeliyor ve cildin nemlenmesini sağlıyor. Öte yandan çekirdeğinin de bir o kadar faydası var.
Karpuz çekirdeğinde magnezyum, demir, A,B ve C vitaminleri yer alıyor.
Bir de çekirdekler protein açısından zenginler. Çekirdekte triptofan, glutamik asit, lisin ve arginin yer alıyor. Arginin, tansiyonu dengeliyor ve koroner kalp hastalığını önlüyor.
Karpuz çekirdeğinde yer alan lifler sindirimi de düzenliyor. Midemiz ve bağırsaklarımız vücudumuzun hassas noktaları.
Çekirdekler bir de kolesterolü düşürüyor ve yüksek tansiyonu dengeliyor.

Karpuz çekirdeği ne kadar faydalı olsa da çoğumuz çekirdeği direk yutmak istemiyoruz. Çekirdeği yutmadan da vücudumuza sokmak mümkün. Çekirdekleri önce kurutup sonra da blender ile toz haline getirebilirsiniz. Elde ettiğiniz tozu çay niyetine içebilirsiniz. Bu tozun antik çağlarda böbrek taşı düşürmek için kullanıldığı biliniyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS