Sezaryen doğum sonrası nasıl beslenmeli?

Sezaryen doğum sonrası nasıl beslenmeli?

Sezaryen doğum sonrası nasıl beslenmeli?

Sezaryen ile doğum yapan anneler normal doğum yapan annelere göre beslenmelerine biraz daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Bağırsak sistemi düzene girene kadar ve dikişler iyileşene kadar yeni annenin kabız olmaması gerekir. Peki, sezaryen doğumdan sonra nasıl beslenilmeli?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birçok anne sezaryen doğum sonrası nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilgi edinmek istiyor. Peki, sezaryen doğumdan sonra nasıl beslenilmeli? Sezaryen sonrası beslenme önerisi için haberimize bir göz atın.

Sezaryen sonrası beslenme

Sezaryen doğum sonrası yeni anne ve bebek hastanede 24 ile 48 saat arası kalırlar. Bu sırada yeni anne serum ile beslenir ve ilk öğünü ortalama 4 saat sonra verilir. Anne gazını veya kakasını yapana kadar genellikle hastaneden çıkarılmazlar. Bu arada anneye gaz yapmayacak ve bağırsakları yumuşatacak yemekler verilir. Bu sürede hastanede hasta bakıcılar tarafından uygun yemekler verilerken evde yenilmesi gereken yemeklere dikkat edilmelidir. Sezaryen doğum yapmış anneni ilk birkaç gün çok ıkınmaması gerektiği için az yağlı, az tuzlu ve gaz yapmayan besinler seçmelidir. Çorba gibi yiyecekler bu süreçte daha faydalı olurken yeni annenin bol bol sıvı tüketmesi gerekir.