Sıcak hava varisi tetikliyor

Sıcak hava varisi tetikliyor

Soğuk havalarda varis şikayetlerinin azaldığını belirten Radyolog Kerem Toprak, sıcak havalarda yer çekiminin etkisi ile bu şikayetlerin arttığını söyledi.

Varisin toplardamar hastalığı olduğunu belirten Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Kerem Toprak, kadınlarda hastalığa yakalanma oranının yüzde 55 civarında olduğunu, erkeklerde ise bu oranın yüzde 40’lara düştüğünü söyledi.

Varisin daha çok ayakta duran insanlarda ortaya çıktığına değinen Uzm. Dr. Toprak, "Soğuk havalarda hastaların tamamına yakınının şikayetleri azılıyor. Ancak sıcak havalarda bu şikayetler çok şiddetli bir şekilde artar. Sıcak havalar damarlar üzerindeki büzücü etkiyi ortadan kaldırır, kan daha fazla yer çekimi etkisi ile ayaklarda tanımlanır, bu varisin belirtilerini, şikayetlerini arttırır, kaşıntılar ve yanmalar artar” dedi.


Ultrasonla hangi damarda ne düzeyde yetmezlik ve genişlik olduğunu belirlediklerini kaydeden Toprak, "Müdahaleler iki türlü yapılır, cerrahi olarak yapılır bir de tamamen ameliyatsız dikişsiz şekilde damar tedavi edilir. Ameliyatsız müdahalede herhangi bir iz kalmıyor, işlem sonrası herhangi bir dikiş atılmasına gerek kalmıyor. Başarı oranı yüzde 93-95 civarında. Bazen anjiyo oluyor, bazen ultrason, bazen de tomografi eşliğinde işlemlerimizi yapabiliyoruz" diye konuştu.


Varise müdahale sırasında hastaların biyopsileri ve görüntüleme eşliğinde, kalbin dışındaki atardamar hastalıklarına da ameliyatsız müdahale etme şansı olduğunu dile getiren Toprak, "İşlem bittikten sonra hastalarımız aynı gün içinde veya ertesi gün taburcu edilir, konfor açısından bu da çok önemli. Kalp damarları hariç damarlara cerrahi operasyon olmadan müdahale edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS