Sigara içmenin anal fistüle etkisi nedir?

Sigara içmenin anal fistüle etkisi nedir?

Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak; Fistül nedenleri, belirtileri, tedavi süreci ve sigara kullanımının fistüle etkisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fistül, bir organla başka bir yapı arasında oluşan tüp şeklindeki anormal bir bağlantıdır. Mesane ve vajina gibi iki vücut boşluğunun veya vücut boşluğu ile cildin bağlantısı biçiminde olabilir. Bir organın iltihaplanması veya yaralanması durumunda fistüller gelişir. En sık olarak anüs ve çevresinde görülür ve bu durumda anal fistül adını alır. Anal fistül, makat kenarında oluşan bir apseden sonra ortaya çıkan lezyonlara denir. İlk önce makatın ağzında bir apse oluşur. Apse boşaldığında geriye küçük bir kanal kalabilir. Anal fistül, rahatsızlık hissi ve cilt tahrişi gibi hoş olmayan belirtilere neden olabilir ve genellikle kendi başına iyileşmez. Çoğu durumda cerrahi yolla kapatılması gerekir. Anal fistülün en önemli nedeni anüs çevresinde gelişen apselerdir. Anal apseli her 2 ila 4 kişiden birinde, fistül geliştiği tahmin edilmektedir. Anal fistüller, genellikle tedavi edilmediği takdirde nadiren iyileştikleri için ameliyat edilmeleri gerekir.


Anal fistülün belirtileri nelerdir?


Anal fistülün başlıca belirtileri arasında; makat çevresindeki ciltte tahriş ve hassasiyet, otururken, hareket ederken, dışkılama sırasında veya öksürürken artan sürekli ve zonklayıcı bir ağrı, dışkılama sırasında irin veya kan gelmesi, makat çevresinde kötü kokulu akıntı, apse varsa makat etrafında şişme, kızarıklık ve ısı artışı, bazı durumlarda bağırsak hareketlerini kontrol etmede zorluk gibi durumlar yer almaktadır.


Sigara içmek anal fistülü tetikliyor


Sigaranın vücuda zararı oldukça çoktur. Sigara dumanı, çoğu toksik ve kanserojen olan 4800'den fazla farklı madde içerir. Dumanın solunması halinde, bu toksinler akciğerler tarafından emilir ve vücuda dağılır.


Sigara içmek; kardiyovasküler hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik bulaşıcı olmayan hastalıklar için en önemli risk faktörlerinden biridir. Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar veya kanser riskini arttırmaz. Anal fistül hastalığında da sigaranın etkisi oldukça büyüktür. Kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürerek ve damar yapısını bozarak vücuttaki tüm organ ve dokulara zarar verir. Kısaca, sigara insan vücudunun tamamını etkisi altına almaktadır diyebiliriz.


Sigara kullanımı, ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatıyor


Aktif sigara kullanımı; kanın pıhtılaşmasına, kanın akışına etki etmesi ve yaraların geç iyileşmesine neden olduğundan hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası kullanımı oldukça tehlikelidir. Hastayı önemli ölçüde etkiler, iyileşme sürecini yavaşlatır. Bu nedenden dolayı, hastaların bu hususu göz ardı etmemeleri, sigara kullanımına son vermeleri gerekmektedir. İyileşme süreçlerinin hızlanması sosyal hayata dönüşü de hızlandıracaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS