Sık rüya görmek hastalık mı?

Sık rüya görmek hastalık mı?

Sık rüya görmek hastalık mı?

Kişi çok sık rüya görüyorsa bu, uyku bozukluğunun habercisi olabiliyor. Uzmanlar, depresyonda olan kişinin de çok rüya görebileceği belirtiyor. Peki sık rüya görmek hastalık mı? Sık rüya görmek bazı insanlarda uyku sorunlarına neden olabilir. Elbette uyku sorunları da peşinde birçok rahatsızlığı getirebilir. İşte sık rüya görme durumu hakkında bilmeniz gerekenler.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver, uykunun kişilerde çocukluktan itibaren genetik değişiklik gösterdiğini, yaşın ilerlemesine bağlı uykuda bazı değişimlerin de görülebildiğini söyledi. Uyku periyotlarının bireylerde 90 dakika olduğuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, beynin gündüz topladığı her şeyi gece çöpe attığını, yapılan bu ayıklamayı da uykuda yaptığını söyledi. Bu işlemi bireyin rüya döneminde gerçekleştiğini kaydeden Ünsalver, kişinin çok rüya görmesinin uyku kalitesinde bozukluk olarak değerlendirdi. Yaş ilerledikçe toplam uyku süresinin kısaldığına dikkat çeken Ünsalver, bu durumun bazı kişiler için endişelendirici olsa da bunun doğal sürecin bir parçası olduğunu ifade etti.

Yaşlılar daha sık uyanıyor

Ünsalver 65 yaş üzerindeki kişilerin 6-7 saat uyuduğunu belirtti. Ünsalver, gündüz şekerleme yapanın gece uyku etkinliğinin de azaldığını sözlerine ekleyerek şunları söyledi:

Yaşlı kişiler geceleri daha fazla uyanır ve uykuya dalmaları zorlaşır. Uyku sorunları genelde yaşlılarda; uykusuzluk, uyku ile ilgili solunum bozuklukları, uykunun erken ya da geç başlaması, uykuda davranış bozuklukları şeklinde ortaya çıkar.

Depresyondaki kişiler daha fazla rüya görüyor

Depresyon da uykusuzluğun sık görüldüğü tablolardan biri. Tipik uyku bozukluğu, uykuya dalmasında gecikme ve çok erken uyanması şeklinde görülür. Depresyondaki kişi karışık ve çok rüya görür. Gündüz uykusu geceden çalıyor Gündüz şekerlemeler akşam uyku saatini etkileyebilir. Günlük bir saatlik uyku, gece iki saatten çalar. Uykusuzluk problemi varsa şekerlemeler kesinlikle kalkmalı. Düzensiz uyku saatleri de uyku sorunlarına neden olabilir.

Uyarıcılar uykuyu etkiliyor

Sigara, çay ve kahve gibi uyarıcı maddeler uykusuzluk yapar. Alkol, danışanların uyku için seçtiği yol olsa da sızmaya neden olduğu gibi uykunun yapısını ciddi derecede bozar. Kişide derin evrelere geçiş bozulur ve çok çabuk uyanır.

Ağır yemeklerden kaçının

Uyku hijyeni de çok önemli ağız bakımı kadar önemli. Yatma saatine yakın ağır yemeklerden kaçınmak gerekir. Ağır fiziksel egzersizler sabah saatlerine bırakılmalı. Aksi halde kişinin gece uykusu bozulur kişinin. Sıvı tüketimi de azaltılmalı. 3-4 saat öncesinden az sıvı alınmalı. Aksi halde tuvalet ihtiyacını artıracağından kişiyi uyandırır. Düzenli uyanma saati de önemli. Böylelikle gece uykusu da toparlanacaktır.