Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir, Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir, Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir, Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Sivilce lekelerini azaltmak için, az çok etkili birçok çözüm vardır. Ancak bunları önlemenin en iyi yolu yine de ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz bir dermatoloğa danışarak sivilcenin gelişmesini önlemektir. Akne folikül pilosebasöz kronik enflamatuar bir hastalığıdır. Yetişkinliğe kadar sürebilir ve sekelleri hastalar üzerinde, özellikle psikolojik düzeyde kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Egzama veya sedef hastalığının aksine yüz, boyun veya göğüste kalıcı yara izlerine neden olabilir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Akne ne kadar şiddetli ve tedaviye ne kadar geç başlanırsa yara izi riski o kadar artar. Bu nedenle sivilce izleri için en iyi tedavi sivilcenin kendisinin önlenmesidir. Hastalığın şekline ve ciddiyetine, hastanın yaşına, yaşam kalitesi üzerindeki etkisine, halihazırda izlediği tedavilere bağlı olarak uygulanan çeşitli tedavi türleri vardır. Lokal olarak akne, topikal ilaçlarla (özellikle akneyi tutmada kullanılan retinoidler) tedavi edilebilir. Benzoil peroksit gibi yerel anti-enflamatuar ilaçlar, enflamatuar lezyonları tedavi edebilir.

Ayrıca ağızdan bazı antibiyotikler de etkilidir. Bu tedavileri tamamlamak için, retentiyonel lezyonların delinmesi ve boşaltılmasından oluşan cilt temizliği dermatologlar tarafından yapılabilir. Son olarak, eğer bu yeterli değilse, doktor izotretinoin ile ikinci basamak bir tedavi önerebilir.

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur?

Akne izleri, derinin orta tabakası olan dermisin bir parçası olan iltihaplı lezyonların sonucudur.

Kendiliğinden kaybolabilen, devam edebilen veya patlayabilen kalıcı lezyonlar oluşumu ile başlar. Bu komedonlar dermiste patladığında, iltihaplı bir lezyona neden olurlar ve bu da iz bırakmayan, palpe edilemeyen cilt lekeleri oluşumuyla sonuçlanır. Papüller (görünür, elle tutulur ve küçük sivilceler ) veya görünür, elle tutulur ve daha büyük sivilceler gibi daha derin lezyonlar görünebilir ve yara izi oluşturabilir.

Cilt yüzeyinde küçük bir çöküntü oluşturan bir yara izi veya ciltte bir yumru olabilir. Gerçek bir yara izi kaybolmaz, ancak bulanıklaşabilir. İlk şey, yara izinin türünü tespit etmektir. Bazı insanların sivilce izleri için hata yaptığı şey aslında düzeltilebilecek renk değişimleridir. Eğer varsa koyu cilt ve bunu basın karanlık izlerinin görünümünü zorlayacaktır. Sivilce izi değil pigmentasyon lekeleri olarak tedavi edilebilir.

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir?

Kabuk soyma artık renk izlerini (açık ten üzerinde kırmızı ve koyu ten üzerinde kahverengi) silmeyi mümkün kılar. Bir dermatolog tarafından yapılabilir. Tek başına meyve asitlerine dayalı veya meyve beta asitleri (salisilik asit) ile ilişkili olarak, tekrarlanan pul pul dökülmeler yoluyla epidermise güzel bir homojenlik ve parlaklık kazandırır.

Yara izlerinin derinliğini azaltır ve kolajen üretimini uyarırlar. En az bir ay arayla iki ila dört seans gereklidir. Yüzeysel peelinglerden daha güçlü, üç ila dört günlük bir iyileşme gerektirirler. Cildi daha derinlemesine pigmentleye bilecekleri için agresif kabuklardan veya asitlerden uzak dururuz.

Sivilce Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Sivilce izlerini tedavi etmeden önce mutlaka sivilcenin kendisinden kurtulmalıdır. Sivilceler hala görünüyorsa istenilen etkiyi göstermeyeceği için tedaviye başlanamaz. Bu nedenle, izleri gidermek için bir tedaviye başlamadan önce sivilceye karşı tedavi ederek cildimizin temiz olmasını sağlamalıyız.

Daha ince ve daha az dirençli olan bazı ciltler daha hızlı işaretler ve bu nedenle yara izi riskine daha fazla maruz kalır. Kistik veya yumrulu akne gibi şiddetli akne formlarına sahip hastalar da daha büyük risk altındadır.

Aşınmış sivilce vakalarında yara izi riski de daha fazladır. Bu anksiyete bozukluğundan muzdarip insanlar yardım edemezler, ancak kusurlarını kompulsif ve takıntılı bir şekilde öğütürler veya çizerler, bu da akne durumunda iltihabı daha da kötüleştirir.