Sivilce Patlatmak Zararlı Mıdır? En Sağlıklı Sivilce Patlatma Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce Patlatmak Zararlı Mıdır? En Sağlıklı Sivilce Patlatma Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce Patlatmak Zararlı Mıdır? En Sağlıklı Sivilce Patlatma Yöntemleri Nelerdir?

Sivilceler, vücut üzerinde deri içerisinde bulunan yağ bezeleri içerisinde bulunan yağ dokusunun artması sonucunda oluşmaktadır. Genel olarak bu durum deri gözeneklerini tıkar ve iltihap oluşturur. Sivilcelere bilgisiz bir şekilde müdahale etmek kişilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Sivilce Patlatmak Zararlı mıdır?

Sivilceler içerisinde iltihap bulunduran, doku yapılarıdır. Her iltihap türü sivilce içerisinde bulunabilir. Sivilce patlatmak, iltihabın kana karışmasına yol açabilir. Özellikle tamamen patlamaya hazır olmayan bir sivilceyi sıkmak, deri altına daha fazla iltihap yayılmasına yol açabilir. Deri altına iltihap yayılması, sivilcenin geçmesini büyük bir oranda etkilemektedir. Ayrıca deri altına yayılan iltihap dokusu, bütün vücuda yayılabilir. Bununla beraber sivilce patlatmanın zararları şu şekildedir;

Deri altı içerisinde bulunan sivilcelerin, içerisinde yer alan iltihaplar kana daha hızlı karışabilmektedir.
Deri altında bulunan sivilceler, normal sivilcelere göre daha fazla can acıtmaktadır.
Sivilcenin bilinçsiz bir şekilde patlatılması, vücudun o bölgesindeki sinirlerine hasar verebilmektedir.
Olgunlaşmamış bir sivilceyi patlatmak, deri üzerinde kalıcı yara ve hasar bırakabilir.
Özellikle bu tarz izlerin kalması, oldukça olasıdır genel olarak estetik müdahaleler ile bu izler geçmektedir.
Sivilce patlaması, bölgeyi kronik bir hale getirebilir ve bununla beraber kişilerin kronik sivilce problemi olması durumunda ilaç kullanması gerekmektedir.

En Sağlıklı Sivilce Patlatma Yöntemleri Nelerdir?

Kronik olarak kişilerin sürekli sivilce sahibi olması, kişilerin hayatını olumsuz olarak etkileyebilir. Kronik olarak irinli, iltihaplı veya ağrılı sivilceler için kişilerin mutlaka uzman bir hekimle görüşmesi gerekmektedir. Ancak kişiler ev içerisinde de doğal kürler ile beraber bu sivilce sorununu çözebilirler. Evde uygulanabilecek sivilce kürleri ise şu şekildedir;

Elma sirkesi kullanımı, sivilceleri büyük bir oranda yok etmektedir bunun için kişiler temiz bir pamuk ile sivilce olan alana elma sirkesi sürebilirler, elma sirkesi genel olarak iltihap kurutucu olarak kullanılmaktadır.
Elma sirkesi, sivilcelerin tekrar çıkmasını engellemektedir.
Diş macunu ise hızlı bir şekilde sivilceden kurtulmak isteyen kişilerin tercih edebileceği yöntemler arasındadır.
Diş macunu tekniğini uygulayacak olan kişilerin, sivilce olan bölgeye diş macunu sürmesi gerekmektedir, diş macunu uygulandıktan birkaç saat sonra sivilceyi tamamen yok etmektedir.
Aloe Vera hem sivilce için hemde deri için sıklıkla tercih edilen doğal ürünler arasındadır, kişiler Aloe Vera kullanarak hem derilerini yenileyebilirler ve sivilcelerini yok edebilirler.
Defne yaprağı, sivilce kurutmak açısından son derece faydalıdır bununla beraber kişiler on dakika defne yaprağı kaynatarak ve bu yaprağı ezerek temiz bir pamuk ile kolayca suratlarını temizleyebilirler.
Ayrıca hiçbir kür kullanmadan, sivilce patlamak mümkündür bunun için kişilerin sivilcenin başa noktasının çıktığından emin olması gerekmektedir.
Sonrasında ise bir buhar ile sivilce olan bölgenin yumuşak bir hale getirilmesi gerekmektedir, sonrasında ise sivilcenin hafif bir şekilde sıkılması gerekmektedir kesinlikle sivilce olan bölgeyi aşırı zorlamamanız gerekmektedir.
Birçok kişi belirli bir zaman sonra sivilcesini sıkmak ister. Ayrıca hiç sivilcesi olmayan kişilerde bile dönemsel olarak sivilce görülebilir. Sivilcenin sıkılması çoğunlukla deriyi kötü etkiler. Kişiler sivilceleri patlatmadan eczane üzerinden satılan dermokozmetik ürünlerini deneyebilirler. Özellikle reçetesiz satılan bakım ürünleri, büyük bir oranda sivilce oluşumunu engellemektedir.

Kişiler belirli bir süre reçetesiz bakım ürünlerini kullanarak başarı elde edemezlerse, bir hekim tarafından görüş alabilirler. Günümüzde birçok farklı ilaç ile sivilce tedavisi uygulanmaktadır. Ancak kişiler günlük olarak yüzerini silerek, peeling uygulayarak ve tonikler ile kolay bir şekilde sivilceleri engelleyebilirler. Özellikle her sabah, içerisine etken madde olmayan doğal bir sabun ile suratınızı silerek sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.