Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Kaşıntısı nasıl geçer?

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Kaşıntısı nasıl geçer?

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Kaşıntısı nasıl geçer?

Yaz ayının gelmesi ile sivrisinekler de kabus olmaya devam ediyor. Özellikle gece yaz aylarında uykudan uyandıran ısırdığı bölgeyi dayanılmaz bir kaşıntıya sebep olan sivrisinekler pek çok kişiye yaz aylarında kabus olarak bilinmektedir. Sivrisinek ısırığı ve kaşıntısını geçiren bitkisel yöntemler vardır. Peki, sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer? İşte sivrisinek ısırığına iyi gelen şeyleri sizler için derledik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sivrisinek yaz aylarında ortaya çıkar ve oldukça fazla rahatsızlık verirler. Sivrisinek ısırığını ve kaşıntısına iyi gelen bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Diş Macunu: Diş macunu sivrisinek ısırığına birebir olan ve kaşıntıyı anında geçiren başlıca tedavi seçeneklerinden biridir. Diş macunu bölgeyi uyuşturur ve kaşıntı ile birlikte sızıyı da almaktadır. Eğer sivrisinek ısırığından şikayetçiyseniz kaşıntıyı geçirmek için siz de diş macunu sürebilir anında kaşıntıyı geçirebilirsiniz.

Çay Poşeti: Çay poşeti de sivrisinek ısırığına ve kaşıntısına son derecede iyi gelen bir doğal yöntemdir. Sivrisinek ısırdığı bölgeye çay poşetini koyun ardından bu şekilde yarım saat kadar bekleyin. Yarım saat kadar bekledikten sonra çay poşeti tüm kaşıntıyı alacak ve cildinizi de onaracaktır. Ayrıca sivrisinek ısırığından kaynaklı olan kızarıklığı da geçirmektedir. Çay poşeti yöntemini her sivrisinek ısırığında kullanabilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe vera sivrisinek kaşıntısında ve ısırığında da imdadınıza yetişmektedir. Aloe vera jeli cilde oldukça iyi gelmekte ve bundan kaynaklı olan tüm kaşıntıyı ortadan kaldırmaktadır. Eğer siz de sivrisinek ısırığından şikayetçi iseniz mutlaka aloe vera jelini kullanmalısınız. Aloe vera jeli son derecede faydalı ve cildi oldukça besleyici olan bir jeldir.

Limon Suyu: Limon suyu da sivrisinek ısırığına birebir olarak bilinmektedir. Sivrisinek ısırdığında ve kaşıntının başladığı sırada limon suyunu bir bardağa sıkın. Ardından kaşıntı olan bölgeye bir miktar limon suyu sürün. Limon suyunu dilerseniz pamuk yardımı ile de sürebilirsiniz. Böylelikle tüm kaşıntıyı alacak ve sivrisinek ısırığından eser bırakmayacaktır.

Fesleğen: Sivrisinek ısırığı için bilinen en doğal yöntemlerden biri olan fesleğen son derecede faydalı olan bir bitkidir. Fesleğen yaprağını sivrisinek ısırığına sürebilirsiniz. Bu şekilde kaşıntı ve kızarıklık da ortadan kısa süre içerisinde kalkacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Gece boyunca sivrisinek ısırıklarından da fesleğen bitkisi ile birlikte kurtulabilirsiniz.

Sarımsak: Her derde deva olan sarımsak sivrisinek ısırığına da birebir olarak bilinmektedir. Sarımsağı kıyılmış bir şekilde püre haline getirin. Ardından sarımsağın iç kısmını sivrisineğin ısırdığı bölgeye sürün. Bu bölge ilk başlarda biraz sızlayacak fakat 5 dakika içerisinde tüm sivrisinek ısırığı tamamen kaybolacaktır. Sarımsak aynı zamanda tam bir bakteri sökücüdür. Bu bölgede yer alan tüm bakterileri de söker ve sivrisinek ısırığına karşı oldukça etkili bir çözüm olmuş olur.

Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kolonya: Sivrisinek ısırığından sonra hemen kaşıntıyı geçirmek istiyorsanız kolonya tedavisini uygulayabilirsiniz. Kolonya evlerimizde sıklıkla bulunan iyi bir mikrop öldürücüdür. Kolonyayı kaşınan bölgeye sürerek kaşıntının hemen ortadan kaybolduğunu sizler de göreceksiniz. Kolonya sivrisinek kaşıntısını geçirmek açısından oldukça etkili bir yöntemdir.

Karbonat: Sivrisinek ısırığını geçirmek için bilinen en etkili yöntemler arasında karbonat yöntemi yer almaktadır. Bir yemek kaşığı karbonatın içine eklenecek içme suyu ile birlikte kaşınan bölgeye bu karışımı ilave edebilirsiniz. İlave ettikten sonra kaşıntının tamamen ortadan kaybolduğunu ve sivrisinek ısırığından eser kalmadığını sizler de göreceksiniz.

Soğuk Uygulama: Sivrisinek ısırığı sızısını anında almak ve kaşıntısını biran önce kesmek istiyorsanız soğuk uygulamasını yapabilirsiniz. Buzluktan çıkaracağınız buz ile birlikte kaşınan bölgeye soğuk su uygulaması yapıyorsunuz. Ardından yarım saat kadar geçtikten sonra kaşıntının ve sızıntının tamamen ortadan kalktığını sizler de göreceksiniz.

Sivrisineklerden Korunmak İçin Doğal Çözüm Metotları

Limon ve Karanfil: Sivrisineklerin odanıza girmesini istemiyorsanız limon ve karanfil yöntemini uygulayarak sivrisineklerden tamamen kurtulmak mümkün. Bir bütün limonu ikiye kesin. Ardından ortasını açarak üzerine 4-5 dal karanfil dikin. Bunu başucuna koyduktan sonra artık sivrisinekler odanıza girmeyecek ve daha rahat bir uyku çekeceksiniz.

Sirke: Sirke de aynı şekilde sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olur. Bir bardak suyun içerisine 4-5 yemek kaşığı sirke ilave edin. Ardından bunu odanıza koyun. Kokusu sivrisinekleri son derecede rahatsız edecek ve artık sizlere yaklaşmayacak.