Siyah sarımsak yağının faydaları saymakla bitmiyor!

Siyah sarımsak yağının faydaları saymakla bitmiyor!

Siyah sarımsak yağının faydaları saymakla bitmiyor!

Normal sarımsaktan daha faydalı olduğu söylenen siyah sarımsak, Japonya, Avustralya, Amerika ve Avrupa ülkelerinde mutfak sektöründe oldukça popüler bir yere sahiptir. Peki, faydaları nelerdir? İşte siyah sarımsak yağının saymakla bitmeyen faydaları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Siyah sarımsak yağı son zamanlarda popüler olmaya başladı. Siyah sarımsak yağının faydaları, beyaz sarımsak yağına göre daha fazla olduğu için dikkat çekti. Beyaz sarımsak yıllardır ülkemizde faydaları bilinip kullanılmaktadır. Beyaz sarımsak yağının ardından siyah sarımsak yağı da ülkemizde kullanılmaya başladı.

SİYAH SARIMSAK YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Sağlık için birçok faydası bulunan siyah sarımsak yağı, aynı zamanda kara sarımsak yağı olarak da adlandırılır. Birçok vitamin ve mineral madde içerir. Siyah sarımsak yağı 17 tür amino asit içermesinin yanında, B vitamini de ihtiva eder. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve manganez gibi mineral maddeler de bulundurur. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Siyah sarımsağın içindeki antioksidan maddelerin normal sarımsağa göre iki kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Antioksidan maddeler hücreleri hastalıklara karşı korur, birçok kronik hastalıkları engeller. Antioksidan maddeler sayesinde kalp hastalıkları, alzheimer, romatoid artrit gibi rahatsızlıklara karşı vücut korunur.

ŞEKER HASTALIĞINA KARŞI İYİ GELİR

Şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek rahatsızlığı, görme bozuklukları, sinir hasarı gibi farklı rahatsızlıklara sebep olabilir. Siyah sarımsak yağındaki güçlü antioksidanlar diyabete karşı koruma sağlar.

KOLESTROLÜ DENGELER

Kolesterolü düşürücü etkisiyle kalp hastalıklarına karşı da korur. Alerjik reaksiyonlara, virüslere ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlaması siyah sarımsak yağının faydaları arasındadır. Ciltteki alerjik reaksiyonlar için rahatlama sağlar. Doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir ve enfeksiyonlara, virüslere karşı korunmaya yardım eder.

KARACİĞERİ ALKOL HASARINA KARŞI İYİLEŞTİRİR

Alkol kullanımı zamanla karaciğerde iltihaplanmaya ve hücrelere zarar vermeye başlar. Karaciğerdeki iltihaplanmayı ve alkol hasarını geçirmeye yardım etmesi siyah sarımsak yağının faydaları arasındadır. (Sabah)