Sjögren Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sjögren Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sjögren Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sjögren Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sjögren Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Sjögren Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanın varoluşundaki en önemli nokta hiç şüphesiz sağlığıdır. Sağlıklı bir insan hayatını sürdürebilir. Sağlıklı bir kişi ancak çalışabilir, geçimini temin edebilir ve tüm insani görevlerini yerine getirebilir. Mutluluk ve huzurun ilk şartı sağlıktır. Ancak çok çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığı bulunan insanın bir an önce gerekli tıbbi tedaviyi alarak iyileşmesi de görülen durumlardandır. Sayısız hastalıklar arasında yaygın olarak bilinen grip, diyabet, astım gibi rahatsızlıkların yanında daha az duyulan başkaca hastalıklar da vardır. "Sjörgen Sendromu" olarak isimlendirilen hastalık gibi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sjörgen Sendromu Nedir?

Sjörgen sendromu, bağışıklık sisteminin kendi kendine yaptığı bir hastalıktır. Bu durum elbette ilk bakışta ilginç gelebilir. Fakat gerçekten de otoimmun sistemi hastalıklarında vücudun savunma sistemi kendisine karşı işlev yapmaktadır. Esasında immun sisteminin antijenlere yani virüs ve bakterilere karşı doğal savunması olması gerekirken bazen bağışıklık sistemi düzgün çalışmaz. Bunun neticesinde de immun sistem kendi vücut hücreleri ile antijenleri birbirinden ayırma yeteneğini kaybeder. Bu sefer antijenlerle savaşmak yerine kendi vücut hücrelerine karşı savaşır.

Sjörgen sendromu da işte böyle bir otoimmun hastalıktır ve vücudun savunma sisteminin kendi kendiisne karşı işlev yaptığı bir durumdur. Sjörgen sendromu insanda kuru göz ile kuru ağza neden olmaktadır.

Sjörgen Belirtileri Nelerdir?

Esasında Sjörgen sendromu her bir bireyi farklı etkilese de bulguları şu başlıklar altında toplamak mümkündür:

Kuru ağız, aynı zamanda çiğneme güçlüğü ve tat alma yetisinin azaldığı görülür.

Kuru gözler; gözlerde yanma, kızarıklık, çapak görülebilir.

Şişmiş tükürük bezleri, bu belirtiye ateş eşlik edebilir.

Diş çürükleri

Ağız içinde mantar enfeksiyonu

Kuru akciğerler, boğaz ve burun

Yorgunluk, en sık görülen bulgulardandır.

Vajina kuruluk, kadının cinsel ilişki sırasında ağrı çekmesine kadar varabilir.

Kabızlık

Ağrılı eklemler

Kas güçsüzlüğü

Uyuşukluk hissi

Sjörgen Sendromuna Ne Neden Olmaktadır?

Araştırma çalışmaları henüz kesin bir netice vermemiş olmakla birlikte, viral enfeksiyon, genetik ve hormonların etkili olduğuna ilişkin kanıtlar vardır.

Sjörgen Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz tıbben Sjörgen Sendromunun kesin tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bazı tedavilerle bulgular rahatlatılarak hastanın daha verimli ve konforlu bir yaşam sürmesine destek olunabilmektedir. Zaten her hastayı farklı etkilediğinden tedavi planı da kişiye özel düzenlenmektedir.