Soğuk havada vücut daha fazla kalori yakıyor

Soğuk havada vücut daha fazla kalori yakıyor

Havalar iyiden iyiye soğudu. Kış moduna girdik, hava almaya çıkmayı bile bıraktık. Tek yaptığımız battaniye altında film ve dizilere gömülmek, gün içinde buzdolabının kapağını defalarca açıp kapatmak. Çünkü soğuk hava, spor yapmamızın önündeki en büyük bahane. Ama başka bir kış mümkün. Soğuk havada spor yapmak, beden ve zihin sağlığımız için çok faydalı.

Soğuk havanın kan sirkülasyonu ve kalp sağlığı üzerinde pozitif bir etkisi var. Sıcak hava damarları genişletip damar duvarlarını negatif yönde etkilerken soğuk hava dengeyi kurmaya yardımcı olur. Bu noktada elbette soğuğun da bir dozajı olduğunu unutmamak gerek. Sağlıklı damarlar sağlıklı bir kalbi destekler. Bu nedenle soğuk havalarda kalp atışlarını hızlandıran aktivitelerde bulunarak kalbin vücuda taze oksijen pompalamasına fırsat sunmamız gerekiyor.

Hava kapalı olsa bile güneş ışınları hala vücudunuza D vitamini takviyesinde bulunmaya devam ediyor. Bu nedenle uzmanlar soğuk havalarda da eve kapanmaktansa dışarıda vakit geçirmenin çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Kas ve kemik sağlığını koruyan D vitamininden eksik kalmamak için kış sporları yapmasınız bile düzenli olarak yürüyüşlere çıkmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. 

Vücut soğukla karşılaştığında sıcaklık dengesini koruyabilmek için daha yoğun bir şekilde çaba göstermeye başlıyor. Bu nedenle soğuk havada Spor yapmak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı oluyor. Vücut ısısının korunmaya çalışması daha fazla enerji harcamak anlamına geliyor. Enerji harcayan beden de daha aktif olduğu için her bakımdan daha dinç ve dayanıklı hale geliyor. 

Kış aylarında yeterince D vitamini alamama, sıkıcı rutinlere hapsolma, kansızlıktan dolayı çok üşüme gibi nedenlerden dolayı kendinizi depresif hissedebilirsiniz. Soğuk iklimlerde depresyona eğilim gösterme oranlarının yüksek olmasının nedeni bu durumla ilişkilidir. Ancak durumu fırsata çevirmek de bizim elimizde. Soğuk havada kapalı atmosferlere takılı kalmamanıza yardımcı olan dış mekan sporlarına ağırlık verir ve doğada daha fazla vakit geçirirseniz epinefrin, norepinefrin ve adrenalin hormonları mutluluk hormonları salgılamanıza destek sağlar.

Yapılan bazı araştırmalar, soğuk havada vücutta bulunan yağın yakıt olarak algılanıp yakılmaya başladığını gösteriyor. New York Times’ın yaptığı bir araştırma, 3 saatten fazla bir sürede 250 kalori yakılabildiğini ortaya koymakta. Bu nedenle sıcak havalarda yağ yakıcı egzersizler yaparken dehidrasyon problemiyle karşı karşıya kalabilirken soğuk havalarda daha kolay ve daha yoğun bir şekilde kalori yakmayı tercih edebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS