Sosyal izolasyon koronavirüs kaygısı olan insanların uykusunu etkiliyor

A A

28.03.2020 - 12:52 Son Güncelleme:

Uzmanlar, corona virüs nedeniyle sosyal izolasyonda olan insanların daha uzun, daha yoğun ve duygusal rüyalar gördüğünü ve uykularının etkilendiğini söylüyor. Ancak bu durum corona virüs endişesi olan insanlar için geçerli.

Sosyal izolasyon koronavirüs kaygısı olan insanların uykusunu etkiliyor

 

Bir psikolog, corona virüsün yayılmasını yavaşlatmak için sosyal izolasyona giren kişilerin, kabin ateşi nedeniyle daha yoğun ve daha uzun süreli hayaller yaşadıklarını iddia ediyor. Swansea Üniversitesi'nden Profesör Mark Blagrove, günlerce evde kalmanın neden olduğu stimülasyon eksikliğinin insanların uyku ve hayal kurma şeklini değiştirdiğini söylüyor. Profesör Blagrove, "Son zamanlarda birçok insan hayat koşullarında değişiklik yaşıyor ve bu durumda her türlü stres hayal edilebilir. Pek çok insan için çalışma hayatlarını hayal etmiyorlar çünkü genellikle o kadar ilginç değil. Ancak bu durumda insanlar daha fazla hayal kuruyor olabilir'' dedi. Profesör, bazı insanların öncekine göre daha sıkıcı günler geçirdiğini ve aynı zamanda daha fazla stres yaşadıklarını söyledi.

Çalışanlar COVID-19'un patlak vermesinin ardından ofislerine gidip gelmek zorunda kalmadıkları için daha fazla uyku uyuyorlar. Bu da onlara REM uykusunda oldukları bir anda daha fazla yatakta olacakları için rüya görme fırsatı veriyor.

Blagrove, "Kişinin uzun uyku süresine sahip olmasına izin veriyorsanız, daha uzun rüyaları olabilir. Daha uzun bir uykunuz varsa rüyayı hatırlamanız daha olasıdır. Daha uzun bir uykunuz varsa, daha uzun bir rüya görürsünüz" dedi.

 

Evde daha fazla zaman geçirdiğinden beri kedisi hakkında rüya görmeye başladığını söyleyen Profesör Blagrove, corona virüs, izolasyon veya para içeren rüyaların, duygusal olarak insan için önemli olduklarını söyledi. Bir süredir konuşmadıkları veya görmedikleri birilerini hayal eden insanlarda bir artış olabileceğini söyledi.