Sporcuda kronik kasık ağrı tedavisi

A A

08.06.2016 - 10:37 Son Güncelleme:

Kronik kasık ağrısının yıllardan beri değişik isimler altında tanımlandığını ifade eden Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Cavit Meclisi, kronik kasık ağrısında kullanılan tedavi yöntemlerini açıkladı.

Sporcuda kronik kasık ağrı tedavisi

Kronik kasık ağrısı tanısı, güncel ve üzerinde anlaşılmış bir terimdir. Oysa kronik kasık ağrısı yıllardan beri osteitis pubis, addüktör tendinopati, iliopsoas disfonksiyonu, arka karın duvarı yetersizliği, sporcu fıtığı, eksternal oblik fıtığı, gilmore kasığı, ve kronik addüktör kas zorlanması gibi değişik isimler altında tanımlanmıştır.

Kasık ağrısı spor ve egzersiz hekimliğinin sık ilgilendiği şikâyetlerden biri olmasına ve başta futbolcularda sık görülmesine rağmen, tanı ve tedavisinde yetersizlikler olabilmektedir. Kasık ağrısının sık görülme sebepleri, tüm spor dallarında bel - kalça - leğen - kasık yapılarına çok görev düşmesi ve bu bölgelerdeki yapıların birlikte görev almasıdır. Tanı ve tedavisinde yetersizlik ve zorlukların sebepleri ise bel-kalça-leğen-kasık yapılarının anatomisinin karışık olması ve bunların derin yerleşiminden dolayı muayenesinin zor olması veya özel bilgi ve deneyim gerektirmesidir.

Kasık ağrısı yeni gelişmiş (akut) ya da uzun süreli (kronik) olabilir. Yeni gelişmiş kasık ağrısının en sık sebebi iç uyluk (addüktör) kasların yırtığıdır. Uzun süreli kasık ağrısı ise birçok yapıdan kaynaklanabilir ve tanı ve tedavisi hekim ve hasta için zorlayıcı nitelikte olabilir.

Neden Gelişir?

- Şut çekme, tekme atma, öne ve yana depar, ve ani yön değiştirmenin olduğu sporlarda (futbol, rugby, Amerikan futbolu, basketbol, voleybol) daha sık görülür
- Geçirilmiş kasık sakatlanması
- Dış kalça kaslarının iç uyluk kaslarına göre çok daha kuvvetli olması
- Karın ve bel kaslarında kuvvet azlığı
- Kalça ekleminde esneklik azlığı
- Bölge kaslarında esneklik azlığı
- Bel omurga eklemlerinde esneklik azlığı
- Sürekli ağır ve sık yapılan antrenmanlar (yetersiz dinlenme ve toparlanma)

Muayenede hangi yapıları değerlendiriyoruz?

Uzun süreli kasık ağrısı tanısını koymak amacıyla muayenede gözden geçirdiğimiz yapılar şunlardır:

- Kıkırdak ve bağlarla birbirine bağlı leğen kemikleri ve kuyruk sokumu (simfis pubis, sakroliliak eklem) bu yapılardaki ağrı, az ya da aşırı hareketlilik
- Bu kemiklere tutunan kaslar (karın kasları, ön ve yan kaslar, ön kalça ve uyluk kasları, iç uyluk kasları) unutmamak gerekir ki, yan kaslarındaki ağrıya sebep olan sorunlar fıtığa çok benzerlik gösterir
- Eklemlerde (kalça, bel, sakroiliak) az ya da aşırı hareketlilik

Tanı nasıl konur?

Aşırı yüklenme ve hasarın olduğu ve ağrı kaynağı olan kaslar ve eklemleri tespit etmenin
yolu sporcunun anlattıkları ve detaylı muayene bulgularıdır. Ağrının hangi hareketlerde arttığı ve kişinin yaşam tarzı veya sporcunun antrenman programı tanı hakkında temel bilgileri verir. Kronik kasık ağrısında genellikle ultrasonografi ve MR ile görüntüleme gerekli olur. Tanı koymak için cevaplandırmaya çalıştığımız sorular şunlardır:

- Leğen - kalça - bel omurları eklem ve kemiklerinde hasar, ödem ya da stres kırığı var mı? MR ile tanı konabilir
- Hangi eklemlerde esneklik azlığı var? Muayene ile tanı konabilir
- Tendon ve bağ dokusunda hasar ya da yırıklar var mı? Öncelikle ultrason daha sonra MR ile tanı konabilir
- Kaslarda hasar ya da yırtıklar var mı? Öncelikle ultrason daha sonra MR ile tanı konabilir
- Hangi kaslarda kuvvetsizlik var? Muayene ile tanı konabilir
- Hangi kaslarda esneklik azlığı var? Muayene ile tanı konabilir

Nasıl tedavi edilir?

Tedavi için genellikle alttaki yöntemlerin tümünü kullanmak gerekir:

- Fizik tedavi aletleri
- Manüel teknikler
- Tedavi ve spor egzersizleri
- Proloterapi
- Tedavi sonrası kalıcı iyilik ve tekrarlamaları engellemek için, uzun süreli düzeltici ve kuvvet-kondisyon egzersizleri.