Sumağın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Sumak Ne İşe Yarar? Sumağın Az Bilinen Faydaları

Sumağın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Sumak Ne İşe Yarar? Sumağın Az Bilinen Faydaları

Dengeli ve sağlıklı beslenmeyle beraber bağışıklığın güçlendirilmesi sayesinde hastalıklardan önemli oranda korunmak mümkündür. Beslenme programının içerisinde; vitamin, antioksidan ve minerallerden zengin olan gıdaların yer alması, sağlık bakımından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sumağın içerisinde bu tür bileşenlerin de oldukça fazla yer aldığını belirtmek gerekir. 

Doğu ve Güneydoğu'da yemeklerin içerisinde oldukça sık bir şekilde kullanılan sumak, lezzetli olduğu gibi oldukça yararlı bir gıdadır. Sumak ağacında yetişen sumak bitkisi; toz ya da tane biçiminde, salataların ve yemeklerin içerisinde kullanılmasının yanı sıra çay şeklinde de tüketilmektedir.

Sumağın Faydaları Nelerdir? 

Sumağın yararları;

- Solunum sistemini rahatlatarak, bronşite iyi gelir.

 - Anti- bakteriyel özelliğinden ötürü bakterilere karşı vücudu savunur.

 - Yaprakları kaynatılarak, gargara yapılması halinde boğaz ağrısına iyi gelir.

 - Ateşi düşürür.

 - Grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı korur.

 - Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 - Sindirimi düzenler.

 - Anne sütünü arttırır.

 - Eklem rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

 - Kan basıncını düzenlemeye yardımcıdır.

 - İdrar söktürücüdür. 

 - Karaciğeri korumaya yardımcıdır.

 - Kolesterolü dengeler.

 - Hararetin giderilmesini sağlar.

 - Damar sertliğini önler.

Sumak Neye İyi Gelir? 

- Gıda zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz faydalı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar.

 - Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz.

 - Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

Sumak Ne İşe Yarar? 

- Hücreleri yenileyen özelliğiyle saça ve cilde çok yararlıdır. Kaynatılmış olan sumak suyu, tonik şeklinde kullanılabilir. Sabah ve akşam sürekli bir şekilde kullanıldığı takdirde akne ve sivilce oluşumunu önleyerek yaşlanmayı geciktirir.

 - Sumak, tırnak altında oluşan dolamanın iyileşmesi adına da kullanılan doğal tedavi metodudur. Kaynayan sumak suyu içerisine bal ve sirke koyup, iyice kaynatılması gerekir. Bu karışım bir gün bekledikten sonra dolama üstüne sürülmelidir.

 - İştah kaybı olan çocuklara, ayda bir defa sumak suyu içirmek yararlı olacaktır. Bu; hem çocuğun iştahını açar hem de vücut direncini arttırır. 

Sumağın Az Bilinen Faydaları

- Kanda bulunan insülin oranını dengede tutar. Bu özelliğinden ötürü şeker hastaları ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gerektiği gereken gıdalar içerisinde bulunur.

 - Antioksidan etkisi ile üst solunum yolları rahatsızlıklarında anlık oluşan yüksek ateşin önüne geçerek beynin sağlığını korur.

 - Hafta içerisinde bir bardak sumak suyu tüketmek; sinir sisteminde deforme olan hücrelerin sayısını azaltıp, sağlıklı hücrelerin artmasına destek olur. Stres, yorgunluk, depresyon gibi hastalıkların yaşanma tehlikesini en aza indirir. 

Sumak Nasıl Tüketilmelidir?

Sumak; ülkemiz çapında çok yaygın biçimde tüketilen bir baharat çeşididir. Kullanım sahası genel olarak salata türleridir. Bunun dışında ekşili dolma tariflerinde ve bamya yemeklerinde sumak suyu kullanılabilir. Faydalarından ötürü sumağı bol bol tüketmeyi isteyen bireyler adına bir başka tüketim metodu ise sumak çayıdır. Bilhassa boğaz ağrısı, kronik faranjit, balgam ya da kuru öksürük gibi şikayetleri olan kişiler, sumak çayı tüketerek bu durumlardan kurtulabilirler. 

Ağız Aftları İçin Sumak Suyu Kullanımı

Sumak suyunun ağız aftlarını yaklaşık olarak bir saat içerisinde yok ettiği söylenebilir. Bununla beraber sumak sunun hazırlanması için bir yemek kaşığı sumak ve bir bardak suya ihtiyaç vardır. Bir cezve içerisine malzemeler konularak kaynatılmalıdır. Ilınan karışım, gargara yapılabilir. Bu sayede hem ağız aftlarından kurtulmak hem de diş eti sağlığını korumak mümkündür.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS