Tam buğday ekmeğini yemek için 5 mucizevi neden

Tam buğday ekmeğini yemek için 5 mucizevi neden

Hem beden sağlığına hem de zihin sağlığına doğrudan etkisi olan tam buğday ekmeği, hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir besin kaynağı. İster hazır alabileceğiniz isterseniz de evde kendinizin hazırlayabileceği tam buğday ekmeğini yemek için 5 harika neden.

Zinde ve enerji dolu hissettirir
 

Buğdayın en dış kabuğunu oluşturan buğday kepeği, içeriğinde yüksek miktarda bulunan B1 ve B vitamini sayesinde vücudun ve beynin enerji üretimini artırır. Ayrıca eksikliğinde yorgunluk, depresyon, halsizlik, zihin bulanıklığı, az görme ve fiziksel koordinasyonda bozukluk gibi problemler görülen B1 vitamini, kan hücrelerinin oluşumunda ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan hidroklorik asit üretiminde önemli rol oynar. Dolayısıyla buğday kepeği tüketildiğinde vücut, işlevlerini çok daha güçlü bir şekilde gerçekleştirir, bu da günlük yaşamınızda çok daha enerjik ve dinç hissetmenizi sağlar.

 

Kan şekerini kontrol altında tutar
 

Buğday, 300’den fazla enzim barındıran magnezyum bakımından zengindir. Bu enzimler, vücudun insülin ve glikoz salınımının fonksiyonel olarak kullanılmasında yer alır. Dolayısıyla düzenli olarak buğday tüketmek kan şekeri kontrolü sağlar. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan FDA, %51 oranında buğday içeren gıdaların kolesterol ve doymuş yağ oranının düşük olduğunu, bunun da koroner rahatsızlıklardaki ve bazı kanser hastalıklarındaki riski azalttığını söylüyor.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir
 

Buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Araştırmalar, devamlı buğday tüketen insanların bağışıklık sistemindeki savaşçı hücreler olan NK hücrelerinin aktivitesini artırdığını gözlemliyor. Dolayısıyla buğday, bağışıklık sistemini uyarıyor ve daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

 

Cildi yeniler ve sağlıklı gözükmesini sağlar
 

İşlenmemiş tahıllı gıdalar, cilt sağlığı için gerekli olan neredeyse her şeye sahiptir. Buğday, selenyum açısından zengin olduğundan cildin beslenmesine, kendini yenilemesine yardımcı olur ve en önemlisi cildin esnekliğini artırır dolayısıyla kırışıklık oluşmasını geciktirir. Ayrıca günümüzün en tehlikeli faktörlerinden biri olan zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur. E vitamini ve çinko açısından zengin olmasıyla da cilde ışıltısını geri kazandırır.

Cilt yaralarıyla ve lekeleriyle mücadele edenler için harika bir doğal ilaç görevi gören buğday, içerisinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde cildin akne, sivilce ve toksinlerle mücadelesine yardımcı olur.

 

Göz sağlığını korumada yardımcı olur
 

E vitamini, çinko ve niasin (B3 vitamini) açısından zengin olduğu için katarakt ve ana görme noktası olan makula dejenerasyonu riskini azaltır. Ayrıca buğday görme kaybının artış hızını yavaşlatır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS