Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir? Nasıl anlaşılır?

Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir? Nasıl anlaşılır?

Farklı zamanlarda ve belli sebeplerden dolayı her insanın tansiyonu düşebilir. Böyle zamanlarda ele alınacak belli başlı bazı çözüm yöntemleri bulunur. Bu sayede tansiyon düşüklüğünün önüne geçmek mümkün hale gelir. Peki, tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir? Nasıl anlaşılır? İşte detaylar.

Basitçe anlatmak gerekirse kanın damarlara yaptığı basınç tansiyon düşüklüğü olarak bilinmektedir. Özellikle kronikleşmiş tansiyon sorunları ya da ani tansiyon düşüklüğü konusunda ele alınacak belli başlı bağlı çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler her ne kadar tansiyon düşüklüğünü dengelese dahi, çok daha ciddi sorunlar karşısında mutlaka doktora başvurmak, gerekli tedavi yöntemlerinin ele alınmasını sağlamak Hayati bir önem taşımaktadır.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon düşüklüğü pek çok farklı sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Kalp ve damar rahatsızlıkları, susuz kalmak, hamilelik ya da bu gibi daha birçok değişik nedenden bahsetmek mümkündür. Ancak böyle zamanlarda tansiyon düşüklüğüne iyi gelecek belli başlı bazı doğal Besin kaynakları yer almaktadır.

Havuç suyu: İçerisindeki potasyum miktarı ile tansiyonu dengeleme noktasında oldukça önemlidir. Kan basıncının aşırı artması ya da düşük bir noktaya gelmesi söz konusu olduğu zaman, havuç suyu hazırlayarak tüketmek iyi gelecektir.

Tuzlu ayran: Tansiyon düşüklüğü susuz kalmak ya da vücuttaki tuz eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda eksiği kapatabilmek için tuzlu ayran en önemli çözüm yöntemleri arasında yer alır. Ancak eğer kronik bir düşük tansiyon söz konusuysa, yani hipotansiyon mevcutsa o zaman bu yöntem kesinlikle kullanılmamalıdır.

Badem sütü: Potasyum ve magnezyum açısından badem sütü oldukça güçlü bir kaynaktır. Böylece bir bardak badem sütü hazırlayarak tansiyon düşüklüğü önlenebilir. Yani bu mineraller kan basıncını dengeye getirmekte ve bu da tansiyonun daha sağlıklı hale gelmesine olanak vermektedir.

Ispanak: Eğer vücutta yeteri kadar magnezyum bulunmuyorsa, bir süre sonra tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Böyle durumlarda ıspanak tüketmek en önemli unsurlardan biridir. Özellikle pişirilmeden çiğ tüketmenin daha yararlı olduğunu dile getirmek mümkün.

Zencefil: Güçlü bir antioksidan olması ile beraber üstelik grip ve nezle gibi pek çok rahatsızlığa karşı oldukça etkilidir. Aşırıya kaçmadan ölçülü biçimde tüketmek ayrıca tansiyon düşüklüğü ve yüksekliği onusunda dengeleme olanağı tanımaktadır.

Balık (uskumru): Vücudun olmazsa olmaz mineral kaynakları arasında balık gelir. Balık mutlaka ortalama haftada 1 veya 2 kez tüketilmelidir. Özellikle magnezyum zengini olan uskumru tansiyonu dengeleme noktasında oldukça güçlüdür.

Tansiyon Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Tansiyon düşmesi belli başlı bazı belirtiler üzerinden anlaşılabilmektedir. Bu belirtileri iyi analiz etmek ve okumak ile beraber yukarıda verilen besin kaynakları üzerinden tüketim, tansiyonu dengeleme noktasında etkili olacaktır. Tabii çok ciddi ve kronik tansiyon düşüklüğü açısından mutlaka doktora başvurmak ilk tercih olmalıdır. Bu doğrultuda birtakım belirtileri takip ederek tansiyon düşüklüğünü anlayabilirsiniz.

- Oturup kalkarken baş dönmesi yaşanabilir.
- Sersemlik,
- Yorgunluk,
- Susuzluk,
- Depresyon,
- Mide bulantısı,
- Konsantrasyon eksikliği,
- Bayılma,
- Hızlı nefes alıp verme,
- Soğuk terleme,
- Bulanık görme,

Eğer yukarıda verilen belirtiler söz konusu ise yakın zamanda doktora başvurulmalıdır. Böylece tedavi sürecini başlatmak suretiyle sorunun kaynağına inerek çözüm bulunabilir.

Tansiyon Düşüklüğü Sebepleri Nelerdir?

Belli başlı bazı hastalıklar ve birtakım problemler karşısında tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. Eğer yukarıda verilen belirtileri görüyorsanız şimdi söylenecek bazı sebeplerden dolayı tansiyon düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz. Bunlar içerisinde kalp hastalığı, gebelik, kan kaybı, endokrin problemleri, şiddetli enfeksiyon ve yetersiz beslenme ile susuzluk gibi problemler tansiyon düşüklüğüne sebep olur.

Soruna bağlı olarak farklı çözüm yöntemleri üzerinden tansiyon düşüklüğünü gidermek mümkün. Özellikle ani tansiyon düşüklüğü ya da geçici süreli tansiyon düşüklüğü adına yukarıda verilen besin kaynakları üzerinden giderilebilir. Fakat kronik hale gelen ve sürekli tekrar eden tansiyon düşüklüğü noktasında, doktora başvurmak en önemli çözüm yöntemidir.

Tansiyon Düşüklüğü İçin Tedavi

Tansiyon düşüklüğüne neden olacak semptomlar üzerinden sebepler öncelikle ortaya çıkarılmalıdır. Bu sebepten dolayı uzman bir doktor kontrolü altında teşhis ve tetkiklerin yapılması gerekir. Eğer bu doğrultuda çok ciddi bir durum yok ise, doğal besin kaynakları en geniş şekilde ve periyodik olarak tüketilebilir. Eğer ciddi rahatsızlıklar söz konusu ise o zaman uzman doktor kontrolünde bazı tedavi yöntemleri ele alınır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS