Telefon neden yavaşlar? İşte çözümü

Yüksek performans sağlayan akıllı telefonların en büyük sıkıntılarından biri de bir süre sonra yavaşlaması. Peki telefonlar neden yavaşlar, çözümü nedir? (Göktan Canaz / Milliyet)Teknolojinin hızlı gelişmesi sebebi ile günümüzde akıllı telefonların hepsi yeri geldiğinde birer bilgisayar yeri geldiğindeyse birer kamera görevi görüyorlar.

Amiral gemisi telefonların barındıkları işlemci performansları ise çoğu bilgisayara kafa tutar düzeyde fakat akıllı telefon çağının en büyük sorunlarından birisi, en iyi telefonun bile günler geçtikçe yavaşlıyor olması peki bunun sebebi ne?

Uygulamalar telefonun hafızasında kendi temel yazılımının kullandığı hafıza alanından daha fazla yer kaplayabiliyorlar bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz:

Uygulamanın daha hızlı çalışması ve daha hızlı açılması için dosyaları tutmasından kaynaklı.

Facebook ya da Twitter gibi uygulamaları internetinizi kapatarak açtığınızda uygulamanın cihazın hafızasına yüklediği son gönderileri görebilirsiniz fakat bu dosyalar cihazının hafızasında kalmaya devam eder.

Bu uygulamalar zamanla daha fazla hafıza alanı kaplamaya, daha fazla ön bellek kullanmaya ve arka planda çalışırken daha fazla ram kullanmaya başlayarak telefonları yavaşlatırlar bunun çözümü ise, telefonunuzun modeline bağlı olarak cihazınızın ayarlar sekmesine giderek varsa uygulamaların hafıza yönetimlerinden bu dosyaları silme.

Yazılım erozyonu kullandığınız uygulamalarda oluşabilecek olan uygulama ve yazılım arasında oluşan performans bozukluklarını ifade ediyor.

Cihazınıza kurduğunuz yeni işletim sistemlerine göre yazılmış bir uygulama eğer sizin işletim sisteminiz ile uyumsuzsa ya da yeni model bir telefon kullanıyor.

Kullandığınız eski bir uygulama hala telefonunuzun ekran boyutuna, yazılıma göre güncellenmemiş ise bu birtakım uyumsuzluklar meydana getirerek cihazınızı yavaşlatabiliyor.

Bu uyumsuzlukların çözümü ise uygulamayı silmek, eğer uygulamanın geride kalıntı dosya bıraktığından şüpheleniyorsak temiz bir çözüm olarak, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamak ve kullandığınız cihazın yazılım sürümü ile uyumsuz olan uygulamaları cihazınıza kurmamak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS