Tere Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tere Otunun Az Bilinen Faydaları

Tere Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tere Otunun Az Bilinen Faydaları

Tere otu, insan vücudunda yağ yakımını hızlandıran ve salata şeklinde tüketilebilen çok faydalı bir bitkidir. Tere otu, turpgiller familyasına ait bir üyedir. Bunun yanı sıra tere otu, çiğ olarak yenmelidir. Terenin tohumları; vücuda zararlı olan antioksidanları engeller. Bununla beraber terenin tohumları, kansere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. E ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan tere otu, kolesterol düşüren bir etkiye sahiptir. Bu durum ise insanda yaşlanmayı geciktirmektedir.

Tere otu; bağırsak, mide, solunum yolları gibi pek çok konuda faydalıdır. Bunun dışında bağışıklık sistemini güçlü hale getiren tere otu, hastalıklara karşı dirençli olmaya olanak sağlar. Tere otunun, metabolizmayı hızlandırmasından ötürü zayıflattığını da belirtmek mümkündür. Adet düzensizliği yaşayan kadınların, bahçe teresi tohumu tüketmeleri önerilir. Bununla beraber bu tere çeşidi, emzikli annelerin sütünü arttırır.

Tere Otunun Faydaları Nelerdir?

Tere otunun her konuda bir faydaya sahip olduğunu belirtmek mümkündür. Bunlardan birkaçı;

- Tere otu, yüksek oranda demire sahiptir. Bu yüzden kansızlığa en iyi çözüm, tere otudur.
- Tere otu, kanser hücrelerinin oluşmasını önler.
- Tere otunun içerisinde bulunan demir ve protein, anne sütünü arttırır.
- Tere otu, hafızayı güçlendirir. Bunun dışında tere otu, zindelik ve canlılık verir.
- Tere otunun yapraklarıyla elde edilen lapanın cilt lekelerine iyi geldiği belirtilmelidir. Tere yapraklarının suyu, kepeği önleyerek, yağlı saçların temizlenmesine yardımcı olur. Bununla beraber tere yapraklarının suyu, saç köklerini besler ve saç dökülmesini önler.
- Tere otundan yapılacak çay; grip, nezle, soğuk algınlığı gibi sorunlara iyi gelir. Hastalıkların oluşumunu önleyen tere otu ve çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Tere otu, balgam söken bir özelliğe sahiptir.

Tere Otu Neye İyi Gelir?

Antioksidan özelliği bulunan tere otu, kolesterolü düşüren bir etkiye sahiptir. Bunun dışında tere otunun içerisinde bulunan gluconasturtin maddesi, kanserin olumsuz etkilerini azaltır. Tere otu, alzheimer riskini önler.

Dişler ve diş eti için de birden fazla faydaya sahip olan tere otunun her türlü derde şifa olduğunu belirtmek mümkündür. Gözlerin fazla yaşlanmasını önleyen, kalp- damar hastalıklarına iyi gelen tere otu, düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde A vitamini eksikliğine, anemiye ve kemik erimesine karşı olumlu etkiler sağlar.

Tere Otunun Az Bilinen Faydaları

- Tere otu, unutkanlık gibi problemlerin önüne geçen bir bitkidir. Hafızayı güçlü hale getiren bu bitki aynı zamanda tüketen kişiye canlılık ve zindelik de sağlıyor.
- Tere otundan yapılan çay, kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklardan korur. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan tere otu, balgam sökücü bir özelliğe de sahiptir. Tere otu boğaz kısmında ortaya çıkacak her türlü rahatsızlığa iyi gelir.
- İçerisinde yüksek oranda demir ve protein bileşenlerini barındıran tere otu, emzikli kadınların sütünü arttırır.
- Tere otunun en önemli özelliklerinden birisi, sigaranın olumsuz etkilerini azalttığıdır.
- Tere otunun demir içeriği, demir eksikliğine birebirdir. Kansızlık sorunu olanların devamlı olarak tere tüketmeleri, kansızlığı gidermektedir.

Tere Otu Türleri

Turpgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Yaklaşık olarak tere otunun 90 tane türü bulunur. Bunlardan birkaçı; kış teresi, su teresi, yer tersi, yaban teresi, bahçe teresi, çayır teresi gibi türlerdir. Su içerisinde kendi kendine yetişebilen su teresi, çok faydalıdır. Bahçe teresi de su teresi gibi oldukça faydalı besin değerlerine sahiptir.

Tere Otuyla Kilo Verme

Tere otu, metabolizmayı hızlandırmasından ötürü zayıflatan bir özelliğe sahiptir. Tiroit bezleri sorunu neticesinde oluşan metabolizma yavaşlamasına tere otu çok önemli bir faydaya sahiptir. Tere otu, hem metabolizmayı hızlandırır hem de tiroit problemlerini tedavi eder. Tere otu sayesinde bu tür sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Tere otunun bir başka özelliği detoks etkisidir. Bu etkisinden ötürü insan vücudunda bulunan toksin maddeleri, vücuttan atılacaktır. Bu durum ise yağ yakımını destekleyip kilo vermeyi hızlandıracaktır. Tere otu, vücutta gereğinden fazla biriken suyun atılmasını da sağlayıp ödemden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bunun dışında tere otu tohumu ile de aynı etkiden faydalanmak kesin olacaktır. Tere otu tohumu ile zayıflamak için tere otu tohumunu öğütüp bal ile karıştırmak gerekir. Bir bardak ılık suyla aç karna içilen bu karışım, metabolizmayı canlandıracaktır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS