Terliyken başa dökülen soğuk su, yüz felcine sebep olabilir

Terliyken başa dökülen soğuk su, yüz felcine sebep olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, yaz aylarında serinlemek için terliyken başa dökülen soğuk veya buzlu suyun yüz felcine sebep olabileceği uyarısında bulundu.

İzmirli, yaptığı açıklamada, sıcakların iyice  bastırdığı bu günlerde vücudun ısı dengesini sağlamak için terlemenin kaçınılmaz olduğunu hatırlattı. Baş, yüz ve alın terliyken, serinlemek için dökülen soğuk veya buzlu suyun yüz felcine sebep olabileceğine dikkat çeken İzmirli, “Terliyken asla başımıza soğuk su dökmemeliyiz. Bu sağlık açısından çok riskli bir davranış. Ne yazık ki bu tür yanlış  davranış sıklıkla yapılıyor. Ani ısı değişikliği yüz felcine sebep olabiliyor. Serinleyim derken sağlığımızdan oluyoruz. Yazın bir çok kişi bu sebeple yüz felci oluyor." diye uyardı.


Terliyken başa soğuk su dökmenin yüz felci yanında üst solunum yolu hastalıklarına da neden olabileceğine vurgu yapan İzmirli, terlemeyi ve sıcak havanın etkisini azaltmak için en iyi korunma yönteminin, şapka takmak, pamuklu ve keten ince giysiler giymek ve aşırı sıcak saatlerde mümkün olduğunca doğrudan güneşte kalmamak  olduğunu bildirdi.


Yaz aylarında beslenme


Terliyeken klimadan uzak durun


Yine terliyken mümkün olduğunca klimalı yerlere girilmesinin de sakıncalı olduğunu belirten İzmirli, “Eğer klimalı ortama girmek zorundaysak en azından girerken baş, yüz ve alındaki ter bir mendille kurulamalıyız. En kısa sürede işimizi bitirip klimalı ortamdan ayrılmalıyız. Klimaya doğrudan maruz kalmamalıyız." ifadelerini kullandı.


Çocuklar güneşin zararlı etkilerinden korunmalı


İdeal klima derecesi 24


Klimaların yanlış kullanıldığını, en ideal klima  derecesinin 24 derece olduğunu anlatan İzmirli, “24 derecede çalıştırılan  klima   hasta etmeyen bahar gibi bir serinlik sağlar. Ayrıca iç ve dış ısı ortamında uçurum oluşturmaz. Ne yazık ki bu gün klimayı 17-19 derecede çalıştıran işyerleri var. Bu çok yanlış" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS