Tıp Bayramı ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Tıp Bayramı ne zaman, 2019 yılında hangi güne denk geliyor?

Tıp Bayramı, sağlık alanında önemli bir yeri olan bu dalı hatırlatmak için her yıl kutlanmaya devam ediyor. Mart ayında çeşitli etkinliklerle kutlanan Tıp Bayramı tarihinde önemli gelişmeleri de barındırıyor. Peki, Tıp Bayramı tam olarak ne zaman kutlanır ve tarihinde neler yer alıyor?

Tıp Bayramı ile sağlık alanında çalışanlar ve bu alana hizmet ederek insan ömrünü doğrudan ya da dolaylı olarak kolaylaştıran veya uzatan kişiler anılmaya devam ediyor. Her yıl 14 Mart'ta kutlanan bu bayram 2019 yılında perşembe gününe denk geliyor. İşte Tıp Bayramı’nın tarihi ve bu haftanın bayram olarak kutlanmasında yer edilen olaylar…

TIP BAYRAMI TARİHİ

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS