Tırnaklarınız bu şekilde soyuluyorsa dikkat!

Tırnaklarınız bu şekilde soyuluyorsa dikkat!

Tırnaklarınız bu şekilde soyuluyorsa dikkat!

Tırnak yemek her yaşta görülen bir sorun. Hatta tırnakların kırılması ve soyulması da genelde şikâyet edilen durumlardandır. Tırnak yemek psikolojik de olabilir bir sağlık sorununa da işaret olabilir. İşte tırnaklarla ilgili bilinmeyenler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Demir eksikliği: Vücut yeterince demir almadığında kırmızı kan hücreleri ölmeye başlar ve tırnakların sık kırılmasına neden olur.

Yaşlanma: İnsanlar yaşlandıkça vücutta çeşitli değişiklikler olur. Ayak tırnakları kalınlaşır ve sertleşir; tırnaklar sıklıkla kırılmaya ve kırılmaya meyillidir.

Tiroit: 
Hipotiroidizm veya düşük tiroit seviyeniz varsa, saç dökülmesi ve kilo alımı gibi çeşitli fiziksel durumların yanı sıra tırnak kırılması da başlar.

Kimyasallara maruz kalma: Deterjan, ev temizleyicisi veya deterjan şeklinde çok fazla kimyasal kullanmak da hem tırnak cilasını çıkarır hem tırnakları yumuşatarak kırar.

 Kalsiyum eksikliği: 
Tırnak çevresinde kan dolaşımının olmaması ve vücutta kalsiyum bulunması nedeniyle oluşur.

Psikolojik nedenler: Kişinin yaşadığı, kaygı, üzüntü, korku, öfke ve sıkıntı gibi duygular, tırnak yeme hastalığına neden olabilir.

 
TIRNAK YEMENİN ZARARLARI 
Kişinin sürekli elini ağzına götürmesi enfeksiyona, mide hastalıklarına, ağız yaralarına neden olabilir.

Tırnak yeme sorunu tırnak çevresindeki dokulara ve hücrelere zarar verebilir ve onlara anormal görünümlü büyüme verebilir.

 Tırnakları kırılgan yapan yaşa bağlı sorunların yanı sıra, tırnaklarda yarılma ve çatlak riskini azaltmak için günlük rutine başka değişiklikler de getirilebilir.

Tırnakları çiğnemek sadece sağlıksız olarak görülmekle kalmaz, aynı zamanda sinirlilik belirtisidir.

TIRNAK KIRILMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI 
Ellerinizi her yıkadığınızda ellerinizi ve tırnaklarınızı ilaçlı losyonlar veya özel el kremleri ile nemlendirmeniz önemlidir.

Deterjan ve bulaşık makinesi gibi kimyasallarla çalışırken, ellerinizi ve tırnaklarınızı kırılmaya ve pullanmaya karşı korumak için daima eldiven kullanın.

Daima kaliteli, içinde kimyasal madde bulunmayan su bazlı bir tırnak boyası kullanın. Tırnakları ölçeklendirme eğiliminde olan asetona dikkat edin.