Tiroid Bezi Nedir? Nerede Bulunur? Tiroid Bezi Hormonları Ve Görevleri Nelerdir?

Tiroid Bezi Nedir? Nerede Bulunur? Tiroid Bezi Hormonları Ve Görevleri Nelerdir?

İnsan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan tiroit bezleri, hormonal yapı açısından da aynı öneme sahiptir. Bu konuda güçlü ve sağlıklı olmak, hormonların doğru bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi açısından çok gereklidir. Tiroit bezleri; kasların kontrolü, kalp ve sindirim fonksiyonu, beynin gelişmesi, kemik bakımı, ruh hali başta olmak üzere vücudun metabolizma hızını normal seviyeye getiren hormonları üretmektedir. Fazlalığı veya eksikliği çok türlü ve ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Tiroid Bezi Nedir?

İnsan vücudundaki yer alan iç salgı bezlerinin üretmiş olduğu kimyasal bileşenler, hormonlar şeklinde bilinmektedir. Birçok yerde bulunan hormonlar, sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Bu hormonların doğru bir şekilde çalışması adına tiroit bezinin önemli bir görevi bulunur.

Sürekli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasının yanı sıra, bağırsak sorunlarının karşısında ciddi önlemler almaktadır. Bu yüzden de insan vücudunda tiroit bezleri sağlıklı kalmalıdır. Kabızlık ve ishal gibi sorunlarda, akla ilk önce tiroit sorunları gelmektedir.

Troid Bezi Nerede Bulunur?

Tiroit bezi, boyun bölgesinin ön bölümünde yer alır. Kelebek görünümüne benzeyen tiroitler, yetişkin bir bireyde 15 ile 25 gram ağırlığına sahiptir. Bununla beraber üçer santimetre olan tiroitler 2 lob olarak ifade edilebilir. Bilhassa T3 ve T4 hormonlarının yapımının sağlanmasıyla beraber, metabolizma hızının normal seviyede kalmasına olanak sağlamaktadır. Bununla beraber kardiyak ve nörolojik fonksiyonları kontrol etmektedir.

Tiroid Bezi Hormonları ve Görevleri Nelerdir?

İnsan vücudunda iki ayrı hormon yapan ve bu hormonların dolaşıma sağlanması görevine sahip olan tiroit bezleri, T3 ve T4 adlarıyla bilinir. Önemli görevlerinin bulunması dışında, bu hormonların sağlıklı vücut yapısının oluşmasına imkan tanıdığını belirtmek gerekir. Tiroit bezlerinin görevleri;

- Tiroit bezleri, hipertirodi rahatsızlığının oluşmasını önler,
- Tiroit bezleri metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur,
- Metabolizma hızını normal seviyede tutar,
- Bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak, ishal oluşumunu önler,
- Bağırsak hareketlerinin yavaşlamasını önleyerek kabızlığın oluşmaması için görev alır.

Bu tür değişik görevleriyle birlikte tiroit bezi, insan vücudunda oldukça önemli bir yer almaktadır. Sürekli bir şekilde ürettiği iki değişik hormonlarla birlikte metabolizma üstünden vücut sağlığı ciddi anlamda korumaktadır.

Tiroit Bezi Rahatsızlıkları Nedir?

Tiroitler yetersiz bir şekilde çalıştığında hipotiroidizm ya da çok fazla hormon ürettiğinde hipertiroidizm gibi türlü hastalıkların çıkmasında rol oynayabilir. Tiroidin bilinen dört yaygın bozukluğu; Graves hastalığı, Hashimoto hastalığı, tiroit ve guatr olarak belirtilebilir.

Tiroit Hastalıklarının Belirtileri

Metabolizma ile alakalı bütün işlemlerden sorumlu olan tiroit bezlerinin, fonksiyonlarını yerine getirmemesiyle beraber birçok değişik sağlık sorunu ve buna bağlı şekilde belirtilerin oluşması mümkündür. Tiroit bezlerinin belirtileri aşağıdaki gibi olacaktır;

- Halsizlik,
- Yorgunluk,
- Depresif ruh hali, hafızanın zayıflaması,
- İstem dışı kilo almak ya da kilo vermek,
- Konsantrasyon eksikliği,
- Devamlı uyku halinde hissetme, gün içerisinde bitkin olma, uykuya dalamama gibi uyku sorunları,
- Aksiyete,
- Panik atak,
- Libidoda azalma, kısırlık, cinsel isteksizlik gibi sorunlar,
- Kalp hızının normalden daha az çarpması gibi nabız sorunları,
- Uzun süreli ishal, kabızlık ve bağırsak hareketlerinde anormal durumların oluşması,
- Hipertansiyon gibi kan basıncında farklılıklar, küçük tansiyonun normal veya düşük olmasına karşın büyük tansiyonun normalden yüksek olması,
- Adet döneminde oluşan ağrının ve sancının artması, adet kanamalarının normalden uzun ya da kısa sürmesi, adet döngüsünde düzensizlik,
- Kol ve bacaklarda ani karıncalanma ve uyuşma hissi, kas ve eklem ağrıları, kasların güçsüz hale gelmesi,
- Bütün diyet uygulamaları, ilaç ve egzersiz kullanımına rağmen kolesterol düzeyinin düşük veya yüksek olması,
- Vücut sıcaklığının normalden daha düşük olması,
- El ve ayaklarda soğukluk hissi,
- Vücutta hararet hissi ya da aşırı terleme,
- Saç dökülmesi,
- Saçların cansız ve kuru görünmesi,
- Kaşlarda seyrelme,
- Kirpiklerde azalma,
- Derinin kuruması,
- Tırnakların kolay bir şekilde kırılması gibi birden fazla problem, tiroit bezlerinin az veya normalden çok çalışmasına bağlı olarak gelişebilen sorunlardır.

Bir ya da birden fazla sorunun bulunması halinde tiroit bezleri ile alakalı olarak bir uzmana görünmek ve uzmanın isteyeceği tetkikleri yaptırmak, kişin sağlığı açısından önemli olacaktır.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS