Tüm zamanların trendi: Dolgun dudaklar

A A

22.02.2021 - 13:53 Son Güncelleme:

Dolgun dudaklar her zamanlar tercih edilen ve estetik görüntü olarak istenmektedir. Günümüzde artan bu istek ile trend haline gelen dolgun dudakları Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka sizler için anlatıyor.

Tüm zamanların trendi: Dolgun dudaklar

Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu, dolgu malzemeleri ile estetik amaçlı dudaklara şekil verme işlemidir. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen dolgu maddesi ise hyalüronik asit içerikli dolgulardır. Kişilerin ihtiyaç ve isteklerine göre uygulanan yöntemler ve dolgu maddeleri değişiklik göstermektedir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kolajen ve hyalüronik asit üretiminin yavaşladığı 28 yaşından sonra dudaklar küçülmeye başlıyor. Bunun haricinde fazla güneşe maruz kalmak, sigara içmek gibi çevresel faktörlerde dudaklar için oldukça zararlı.

Dudak dolgusu işlemi kolay bir işlem gibi gözükse bile işin uzmanı doktorlar tarafından yapılmalıdır. Yanlış dolgu malzemeleri ve uygulamaların geri dönüşü olmayabilir.

Dolgu işlemlerinin başarılı olması için kişinin yüz, dudak şekli ve gülüşüne bakılarak doğru orantılı yapılmalıdır. En ideal olan oran ise alt dudağın üst dudağa oranla bir buçuk kat kadar daha büyük olmasıdır.

Dudak dolgusu kalıcı mıdır?

Dudak dolgusunun kalıcılığı dolgu maddesi ve kişinin dudak yapısına bağlı olarak değişmektedir. Doğal bir görüntü elde etmek isteyen kişiler dolgu miktarını zaman içerisinde yavaş yavaş arttırmalıdır. Genellikle yapılan dolguların kullanım süresi 6 ay ile 1 sene arasında değişmektedir.

Zayıf kişilerde ise dolgu maddeleri daha hızlı metabolize olacağı için dolgu süeresi daha kısa sürmektedir.

Dudak dolgusu işlemi nasıl yapılır?

Dolgu işlemi 15-20 dakika kadar süren kısa bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılan uygulama ağrısızdır. Doktorun danışan isteğini anlaması oldukça önemlidir. Dudak şekline karar verildikten sonra uygun bölgelere gerekli olan dozda enjeksiyon yapılır ve işlem sonlanır.

İşlem sonrası sonuç ne zaman belli olur?

Cerrahi bir işlem gerektirmediği için enjeksiyon sonrası sonuç anında belli olur. 24 saat süreyle şişlik yaşanması muhtemeldir. Şişlik bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçecektir.

Dudak dolgusuna alternatif yöntemler nelerdir?

Dolgu haricinde yapılabilecek diğer bir yöntem ise dudak kaldırma (lip lifting) yöntemidir. Bu işlem ile burun tabanı ile üst dudak arasındaki mesafe kısaltılarak üst dudak yukarıya kaldırılır. Dolgu işlemi yapılmadan üst dudak daha dolgun ve kalkık bir görüntü kazanmış olur. İşlem sırasında dudak üzerinde fazla deri kesilerek alınır. Kalan deri yukarı doğru çekilerek burun tabanına dikilir. Bu sayede kişi daha genç ve dinamik bir ifade kazanmış olur. Fakat aşırı üst dudak ince ve uzun olan hastalara liplift’e ek olarak dolguda tedaviye eklenmelidir.