Unutkanlık Hastalığı Nedir, Neden Olur? Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık Hastalığı Nedir, Neden Olur? Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Modern hayatın getirmiş olduğu stres ve yaşam stili, bireylerin hayatını olumsuz etkiler. Bu yaşam stili, çoğu zaman türlü rahatsızlıklara sebep olur. Asosyal, hareketsiz bir hayat ve yoğun iş temposu, nörolojik, psikolojik problemlere neden olabilir. Bu sorunlar içerisinde ise unutkanlık hastalığı yer almaktadır. Bununla beraber unutkanlık, kişilerin günlük hayatına ve insanların iş yaşamına olumsuz etkiler sunar. Bu vaziyetlerde psikolojik şekilde insanlar, olumsuz düşüncelere kapılırlar.

Unutkanlık rahatsızlığının nedenleri oldukça değişik olmaktadır. Fakat ciddiye alınması gereken çok önemli bir durum olmakla beraber tedavisinin bir an önce yapılması gereklidir. İnsanların bireysel şekilde uygulayacağı yöntemlerde bulunur fakat ilk önce teşhisi doktorların koyması gerekir. Unutkanlık hastalığının teşhisi genel olarak psikoloji ve nöroloji uzmanları açısından bazı testlerin yapılmasıyla beraber konulur. Hastalığın meydana gelmesine sebep olan durumlar dikkate alınarak, tedavi yapılır. Bu şekilde unutkanlık hastalığı önlenebilir.

Unutkanlık Hastalığı Nedir?

Bireyin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen hastalık şeklinde tanımlanan unutkanlık hastalığına sebep olan pek çok etmen vardır. Unutkanlık hastalığı, yalnızca ilerleyen yaşlarda değil, genç kesimde de görülmektedir.

Bireyler hayatın ilk anından itibaren öğrenmeye açıktır. Bununla birlikte öğrenilen bilgiler, yaşamın her anında kullanılmak adına belleğe kaydedilir. Ancak bazı sebeplerden ötürü bilgiler depolamayı bırakarak, unutkanlık başlar. Unutkanlık hali, hayatın her alanında kişiyi tehdit edecek boyuta geldiği zaman unutkanlık hastalığı meydana gelir.

Unutkanlık Hastalığı Neden Olur?

Unutkanlık hastalığının oluşmasına sebep olan faktörler;

- Tiroit hormonu bozukluğu,
- Santral sinir sistemine hasar veren bazı hastalıkların varlığı,
- Düzensiz bir şekilde beslenme,
- Kafa travmaları,
- Depresyon, stres, kaygı bozukluğu gibi psikolojik hastalıkların varlığı,
- D ve B12 vitamini gibi vitamin eksikliğinin varlığı,
- Teknolojik araçlarla fazla meşgul olmak,
- Kronik hastalıkların varlığı,
- Uyku düzeninin bozuk olması,
- Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanılması olarak sıralanabilir.

Düzenli bir şekilde yaşam kalitesinin arttırılması, iyi uyumak, sağlıklı beslenmek, sosyal ilişkilerin güçlü tutulması, düzenli bir şekilde Spor yapmak hafızanın güçlü tutulması adına alınacak önlemlerden en kolay olanlarıdır. Bunların dışında; sosyal iletişim araçları, cep telefonları, sosyal medya gibi yerlerde çok fazla zaman harcamamak, bulmaca çözmek, bol bol su tüketmek, şarkı, telefon numaralarını ezberlemek, hafıza güçlendiren oyunların oynanması, yeni dil öğrenmek hafızanın canlı tutulmasına yardımcı olacaktır.

Unutkanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Unutkanlık hastalığının tedavisi adına bazı ilaçlar hekim kontrolünde verilebilir. Bu ilaçlar, mutlaka olarak hekimin tavsiyesiyle alınır. Nörolojik sebeplere bağlı şekilde unutkanlık hastalığının varlığında ise nöroloji uzmanlarının bazı ilaçları vereceği belirtilebilir. Bununla beraber bireysel şekilde hiçbir şekilde ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü hatalı bir şekilde alınacak ilaçlar, hastanın yaşam stilini değiştirebilir. Eğer unutkanlık hastalığı; vitamin eksikliği sonucuyla oluşuyorsa, hekim vitamin ilaçları verebilir. Psikolojik sebeplerden ötürü unutkanlık varsa psikiyatri ilaçları tavsiye edilmektedir.

Unutkanlık hastalığının ortadan kaldırılması adına ya da azaltılması adına insanların yaşam stilini değiştirmeleri gerekebilir. Hastalar; kitap okuma alışkanlığını edinebilir. Bulmaca çözebilir. Yapboz yapabilir. Bunların dışında eve ya da işe giderken rutin yolların yanı sıra farklı rotaların kullanılması, yapılan gereken aktivitelerin not edilmesi, sosyal aktivitelerin geliştirilmesi, yeni bir yabancı dil öğrenmeye çalışmak, yeni şeyler öğrenmek, eğitimlere katılmak, zihnin daha çok yorulmasını önlemek adına gereksiz durumlara takılmamak bireysel şekilde uygulanacak tedavi metotları içerisinde yer alır.

Bunun dışında hastalar unutkanlıkları adına endişe etmemelidir. Bu durumun devamlı düşünülmesi unutkanlığın ilerlemesine sebep olabilir. Zihnin yeteri kadar dinlenmesi, bu durumun oluşmasını önleyecektir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS