Uyku Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir? Uyku Sorununa Hangi Bölüm Bakar?

Uyku Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir? Uyku Sorununa Hangi Bölüm Bakar?

Uyku Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir? Uyku Sorununa Hangi Bölüm Bakar?

Toplumda yaygın olarak görülen ve hızla artmaya devam eden uyku bozukluğu sorunu yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Uyku bozukluğu yaşayan bireylerde genel sağlık sorunu da sıklıkla görülür. Ayrıca bazen belirgin bir biçimde yaşam kalitenizi etkileyen uyku bozukluğu ruh sağlığınızın da bozulmasına neden olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uyku bozukluğu genellikle uykuya dalamama veya devamlı uykudan uyanma hali gibi çeşitli şekillerde görülebilir. Toplumda gitgide artış gösteren uyku bozukluğu probleminin nedeni de tam olarak bilinmemektedir. İnsanların bazen ya da sık sık yaşayabileceği uyku bozukluğunun tedavisi mümkün olmaktadır.

Toplumda uygulanan çeşitli doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır ancak bu tür tedavilerin sağlık açısından risk taşıyabileceği unutulmamalıdır. Bir uzmana başvurarak muayene olunması gerekmektedir. Uzman doktor tarafından uygulanan tedavilerin büyük bir çoğunluğu olumlu yönde sonuçlanmaktadır.

Uyku Sorunu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyku sorunu gündelik yaşamı etkileyen önemli bir sağlık sorunu olabilir. Genellikle tıbbi nedenden dolayı uyku problemleriyle karşılaşılsa da bazen kaynağı psikolojik de olabilir. Ancak uyku bozukluğu şikayetiniz varsa ilk olarak uzman nörolog tarafından muayene edilmeniz gerekir. Nörologlar beyin ve sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenir, teşhis ve tedavisini yapar.

Uyku problemi de doğrudan beyin ve sinir sistemini etkileyen bir rahatsızlık olduğundan nöroloji uzmanları bu alanda uzman isimlerdir. Muayene olduktan sonra uzman gözetiminde tedavi için gerekli prosedürler uygulanmaya başlar. Nöroloji uzmanı tarafından yapılan teşhis sonucunda uyku bozukluğunun nedeni psikolojik olursa da psikiyatri bölümüne sevkiniz istenebilir.

Uyku Sorununa Hangi Bölüm Bakar?

Uyku bozukluğunun nedenleri tam olarak bilinmez, nedeninin öğrenilebilmesi için de muayene şarttır. Uyku sorunu yaşayanlarda sorunun nedeni beyin ve sinir sistemi ya da psikoloji kaynaklı olmayabilir. Bu durumda farklı uzmanlıkların görüşüne ihtiyaç duyabilirsiniz ama ilk olarak nöroloji bölümüne başvurmanız gerekir. Daha sonra gerekli görülürse sizinle ilgilenmesi için farklı bölümler önerilir.