Uykunuzu kaçırmak için kahve içmeyin! İşte zararları

Uykunuzu kaçırmak için kahve içmeyin! İşte zararları

Uykumuzu kaçırmak ve daha fazla uyanık kalmak için başvurduğumuz kahve, uyku düzenimizi altüst ederek vücudumuza zarar veriyor. Öte yandan uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için kullanılan ilaçların da ciddi yan etkileri var. Algıdan hafızaya, depresyondan dikkatsizliğe kadar pek çok şey üzerinde etkili olan kaliteli uyku için yapılması gerekenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu sıraladı

Prof.Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, uyku problemine karşı bilinçsizce kullanılan ilaçlara karşı uyardı. Akkoyunlu, günümüzde beynin uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu karanlığı bulamadığını belirterek, "Şehirlerdeki ışık kirliliğinin yanı sıra hayatımızı son 10 yıldır LED ekran aydınlatmaları etkisi altına aldı.

Ev içi aydınlatmalardan cep telefonları ve tabletlere, bilgisayarlardan televizyonlara kadar günlük hayatın parçası olan her cihazda kullanılan LED'ler güneş ışığını taklit ederek beyinde gündüz algısı oluşturuyor.

Yatmadan önce televizyona, telefona ve bilgisayara bakmak beyinde kortizon gibi stres hormonları salgılayarak uykuyu dağıtıyor" dedi.

Gün içinde uyanık kalmak için kafein gibi uyarıcı maddelerin tüketiminin problemi körüklediğine dikkati çeken Prof.Dr. Akkoyunlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Algıyı, duyguları, konsantrasyonu, hafızayı zayıflatan uykusuzluk; doğru karar alamama, dikkatsizlik, depresyon gibi ciddi sonuçlar doğuruyor.

Daha çok uyanık kalmak için daha çok kahve tüketiyoruz. Kahve bugün petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ikinci ürün durumuna geldi.

Öte yandan, uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için uyku hapları gibi medikal ürünlerden medet umuyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS