Son Dakika

Varis tedavisinde uzmanlara güvenin

A A

08.06.2016 - 09:56 Son Güncelleme: | Fotoğraf: Shutterstock

'Mucize ilaç' gibi tanımlamalarla ön plana çıkarılmak istenen çeşitli kremlere itibar edilmemesi gerektiğini belirten Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, vücutta oluşan herhangi bir problemde ilk olarak uzman doktorlara danışılması gerektiğini söyledi.

Varis tedavisinde uzmanlara güvenin

Dr. Rengin Türkgüler, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Son zamanlarda medyada çeşitli krem isimlerinin öne çıkarıldığını ve bu kremlerin varisleri geçirdiğine dair haberlerin yapıldığını görmekteyiz. Hatta daha da ileri gidilerek bu tarz kremlerin prostat, ishal, ateş ve iltihap gibi birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilmektedir.

Yüzyıllar önce tıp bu kadar gelişmemişken, hastalıkların nedenleri de bu kadar çok bilinmezken, otlar ve böceklerle birtakım ilaçlar yapılmaya çalışılırdı. Amaç, kısıtlı bilgi ve materyal olan bir dönemde insanların hastalıklarını iyileştirmekti ve temelde iyi niyetli bir fikirdi. O zamanlarda da insanların iyi niyetlerini sömürerek tedavi ettiğini iddia eden dolandırıcılar vardı.

Hastalıkları çok gören o çağın hekimleri, o çağın imkânlarına göre uygulamalar yaparak tedavi etmeye çalışıyor, bazı hastalıklar kimi zaman verilen ilacın etkisiyle, kimi zaman da kendiliğinden iyileşiyor ve verilen maddenin işe yaradığı düşünülüyordu. Elde olan materyaller belli şeyler olduğundan birbirleri ile karıştırıp bulguları benzer hastalıkları tedavi etmek için çabalıyorlardı.

Artık günümüzde bilim oldukça ileri bir düzeyde. Görüntüleme yöntemleri çok ilerledi, hatta hastalıkların bazıları neredeyse başlamadan önce tespit edilecek halde. İnsanların kromozom analizi yapılarak bazı genetik hastalıkların kalıtsal olarak çocuklara geçip geçmediği tespit edilebiliyor.

Tedavi yöntemleri de bununla beraber eş zamanlı ilerledi. Örneğin, varis tedavisinde eskiden damarlar koparılarak çıkarılırken şimdi yerinde bırakılıp anjiografi gibi bir yöntemle damarın içinden damar yakılıyor, etraf dokulara zarar gelmeden ve kesi olmadan damar yerinde bırakılıyor, yakılan damar kapanıp kendiliğinden yok oluyor.

Vücutta bulunan damarlar, dışarıdan sürülen kremlerle tedavi edilemez. Mentollü ya da gerginlik hissi veren kremler geçici bir süre rahatlama hissi sağlar, ardından şikâyetler yeniden baş gösterir. Varis tedavisinde amaç; varisli yani hasta olan damarın iç yüzeyinin yakılmasıdır. Kalın damarlarda bu iş EVLA (EndoVenöz Lazer Ablasyon) yani lazer tedavisi ile ince damarlarda da köpük skleroterapi ile yapılabilir. İç yüzeyi yanan damar, ateş tutulmuş plastik gibi büzülür, iptal olur. Diğer sağlıklı damarlar da iş yükleri azalacağından daha sağlıklı olarak çalışmaya devam eder. Hem bacak ağrıları azalır, hem de kötü görüntü kaybolur.

Sağlık, kaybedilmeden önemi bilinmeyen bir değer. Lütfen vücudunuzda olan herhangi bir problemde konusunda uzman doktorlara başvurun, onların uyguladığı pozitif bilim ilaçlarını kullanın. Hem sağlığınızı hem de paranızı kaybetmemiş olursunuz.