Vücudunuzda ciddiye almanız gereken 9 sinyal

Vücudunuzda ciddiye almanız gereken 9 sinyal

Vücudumuz karmaşık ancak her parçası uyumla çalışan bir orkestra gibidir. Bu sistematik makinede bazı bozulmalar yaşandığında çeşitli organlarımızla bize sinyaller gönderir. Bu nedenle vücudumuzun bize söylediklerini görmezden gelmemekte büyük fayda var. "Göz neden seğirir?", "Kulak çınlaması neden olur?", "Mide neden guruldar?" sorularının cevabını merak ediyorsanız işte cevabı... Pembenar

1-Gözlerin altındaki koyu halkalar 
Uzmanlar her gece en az 7-8 saat uyumanızı tavsiye eder. Eğer yeterince uykunuzu almazsanız göz altlarınızda koyu halkalar belirebilir. Bununla birlikte anemi yani kansızlık gibi bir sorun da buna yol açabilir. Vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretmediği için göz altındaki cildin rengi de koyulaşır.

2-Parmaklarınızdaki renk değişiklikleri 
Parmaklarınızın sıklıkla renk değiştirdiğini fark ettiyseniz bunun ciddi bir nedeni olduğunu bilmelisiniz. Bu, soğuk havanın kan damarlarında spazmlara neden olduğu ve parmaklarda renk değişikliklere yol açan Reynaud Sendromu'na sahip olduğunuzu gösteren bir işarettir.

3-Bulanık görme 
Gözleriniz sık sık yoruluyorsa ve artık yakın mesafelerden insanları seçemediğinizi, yol işaretlerini okuyamadığınızı fark etmeye başladıysanız gözlerinizde miyopi veya astigmat olabilir. En yakın zamanda bir doktora başvurmakta fayda var.

4-Gözlerinizin önündeki lekeler 
Aniden ve sıklıkla parlak beyaz ışıkta gözünüzün önünde noktalar veya çizgiler beliriyorsa dikkat! Onları 1 haftadan fazla görmeye devam ederseniz hemen bir uzmana başvurun. Bu, kataraktın veya gözünüzdeki diğer ciddi sorunların erken bir göstergesi olabilir.

5-Mide gurultusu 
Midenizdeki guruldama, bağırsaklarınızdaki işleyişten kaynaklanır. Sadece ara sıra böyle şeyler yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Ancak midenizden sürekli gurultu sesleri geliyor ve buna ağrı da eşlik ediyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz.

6-Cilt soyulması 
Cildin soyulması vücudunuzda vitamin eksikliği olduğunun bir işaretidir. Dengeli bir beslenme biçimiyle cildinizin durumu hızla normale döndürülebilir. Ancak soyulmaya bir de kaşıntı eşlik ediyorsa gecikmeden bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü bunun sebebi mantar enfeksiyonu olabilir.

7-Kısmi koku kaybı 
Yaşlandıkça koku alma duyunuzdaki keskinliğin azalması, sinir sistemindeki hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak nispeten gençseniz ve koku alma duyunuzu kaybettiğinizi fark etmeye başladıysanız hemen bir doktora görünmelisiniz. Güçlü bir soğuk algınlığı veya başka bir viral enfeksiyon bunun sebebi olabilir.

8-Göz kapağında seğirme 
Göz kapaklarının uzun süre seğirmesi gözlerinizin aşırı çalıştığını göstergesidir. Bunun üstesinden gelmek için gözlerinize soğuk suya batırılmış pamuklu pedlerle banyo yaptırabilirsiniz. Bu işe yaramazsa ve seğirme devam ederse bir uzmandan yardım almalısınız. Bu, sinir sisteminizle ilgili ciddi bir sorunun işareti olabilir.

9-Kulaklarda çınlama 
Kulak çınlaması, kulaklarınızda sürekli bir gürültü olması halidir. Birçok insan bu durumun sağlıklarını hiçbir şekilde tehdit etmediğine inanarak üzerine gitmez. Ancak sürekli hale gelmiş kulak çınlaması büyük olasılıkla bir hastalığın belirtisi olabilir. Çok gürültülü ortamlarda bulunmak da bu soruna yol açabilir.
 

günün videosu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS