Yaban mersini tüketmek için 4 önemli neden

Son yılların en trend besinleri arasında yerini alan yaban mersini potasyum ve kalsiyum ile A, K ve C vitaminleri içeriği ile vücuda pek çok fayda sağlıyor. Biz de uzmanların sıkça faydalarını paylaştığı yaban mersinini günlük rutininize eklemeniz için 4 sebebi sıraladık.Kalbi koruyor
Yaban mersininde bulunan antosiyaninin kalbe faydaları araştırmalarla kanıtlandı. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre bu antioksidan kalp krizi riskini %12-%15 oranında azaltıyor. Araştırma için günde bir bardak yaban mersini tüketen kişilerin kalp fonksiyonları ve kolesterol seviyelerinin ciddi oranda geliştiği gözlemlendi. Ayrıca günde bir bardak yaban mersininin tansiyonu düşürerek potansiyel felç, kalp krizi veya kalp yetmezliği riskini azalttığı araştırmalarla kanıtlandı.
Kilo verdiriyor
Kilo vermek isteyenler için yaban mersini müthiş bir yol arkadaşı. 2016'da BMJ'de yayınlanan bir makaleye göre yaban mersinindeki antosiyanin, kilo almayı da engelliyor. Bir bardak yaban mersininde 4 gram lif bulunuyor, bu da uzun süre tokluk hissi sağlıyor.
Diyabeti önleyebilir
2010 yılında Journal of Nutrition'da yayınlanan bir çalışmaya göre yaban mersini tüketmek insülin direncine iyi geliyor. Araştırmanın katılanların yarısı günde 2 kez yaban mersini tozuyla yapılan içeceği (2 bardak kadar yaban mersinine denk geliyor) tükettiler. Diğer yarısı ise tüketmedi. 6 haftanın sonunda yaban mersinli içeceği tüketenlerin insülin hassasiyetlerinin geliştiği gözlemlendi.
Hafızayı geliştiriyor
Bu mucize besin aynı zamanda bazı yaşlanma etkilerini de yavaşlatabilir. Yaban mersininde bulunan polifenoller 2019'da yapılan bir araştırmaya göre beyin fonksiyonlarını geliştirerek hafızayı güçlendiriyor. Araştırmada 6 hafta boyunca yaban mersini ve üzüm tüketen hafıza problemi yaşayan yetişkinlerin, 6 haftanın sonunda hafıza testlerinde daha başarılı oldukları gözlemlendi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS