Yağlı ödem ciddi sorunlara yol açabiliyor

Yağlı ödem ciddi sorunlara yol açabiliyor

Lipödem (yağlı ödem) erken tanı almadığında ve tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açabiliyor. Uzmanlar, vatandaşları ödem, dokularda morarma ve ağrı şikayetlerinde bir hekime başvurmaları konusunda uyardı.

Yağ dokusu hastalığı olan lipödem (yağlı ödem) hareket kısıtlılığına, günlük yaşam aktivitelerinde zorlanmalara ve psikososyal bozukluklara yol açabiliyor. Hormonal ve genetik faktörlerin yol açtığı hastalıkta erken tanı ve tedavi ise büyük önem taşıyor. Konuya ilişkin açıklama yapan uzmanlar, çoğunlukla öyküsü bulunan hastalığın daha çok kadınlarda görüldüğünü belirterek, “Lipödem pek çok sağlık profesyoneli tarafından dahi çok iyi bilinmeyen bir hastalık olması nedeniyle çoğunlukla obezite veya lenfödem gibi yanlış tanılar almaktadır.


Tipik olarak kalçalarda ve bacaklarda cilt altı yağ dokunun aşırı çoğalmasına bağlı olarak genişleme, ödem, dokularda çabuk morarmalar ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Hareket kısıtlılığı, günlük yaşam aktivitelerinde zorlanma ve psikososyal bozukluğa yol açar” dedi.


Obezite ile karıştırılması nedeniyle hastaların çoğunun diyete ve spora yönlendirildiğini ancak bu önlemlerin bacaklardaki lipödemin azalmasında başarısız olduğunu aktaran uzmanlar, şunları söyledi:


“Diyet ve sporla yüz ve üst gövde, kollardan kilo kaybı olmakta, bu da vücuttaki orantısızlığı artırmaktadır. Erken tanı ve tedavisi önemlidir. Lipödem tedavisi kişiye özel olmalı ve multidispliner bir ekip tarafından oluşturulmalıdır. Tedavinin ana basamakları, konservatif tedavi ve cerrahi tedavidir. Konservatif tedavide hastanın yaşam koşullarının modifiye edilmesi (diyet ve fiziksel aktivite), ağrının ve hareket kısıtlılığının giderilmesi, cilt bakımı, psikolojik destek hastalığın ilerlemesinin önlenmesi için önemlidir.


Lenfödem kliniklerinde deneyimli ekipler tarafından yapılan manuel lenfatik drenaj, basınçlı çoraplar ve pompalar ve egzersizden oluşan dekonjestif tedavi özellikle toplardamar yetmezliği ile ve lenfödemle birlikte olan lipödem vakalarında kan ve lenf akımını hızlandırarak sorunun ilerlemesini yavaşlatır ve ağrıyı azaltır. Cerrahi tedavide genellikle tercih edilen yöntem liposuctiondır. Deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında düşük riskli ve yüz güldürücü sonuçlara sahip bir tedavidir.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS