Yanlış oturma pozisyonu bel ağrısını tetikliyor

A A

20.05.2016 - 16:56 Son Güncelleme:

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor, yanlış oturma pozisyonunun omurlara fazla yük binmesine neden olarak belin ağrımasına yol açtığını söyledi.

Yanlış oturma pozisyonu bel ağrısını tetikliyor

Masa başı çalışanları büyük risk altında

Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmanın bel bölgesindeki kasların omurlara daha fazla basınç uygulamasına neden olduğunu söyleyen Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor, masa başında çalışanların hareket etme olanağı bulunanlardan daha fazla bel ağrısı sıkıntısı yaşadığını ifade etti. Bel ağrısı tedavi edilmediğinde ve ağrıya yol açan nedenler ortadan kaldırılmadığında sorunun kronikleşebileceğini ya da bel fıtığı gibi başka sorunlara yol açabileceğini belirten Akkor, özellikle masa başı çalışanlarının doğru oturma pozisyonlarını bilmesi ve hareketsiz bir şekilde oturmamak için gün içinde bazı basit önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Doğru oturma pozisyonu

Otururken belinizi mutlaka sandalye ya da koltuğa yaslayınız uyarısında bulunan Dr. Akkor, doğru oturma pozisyonu hakkında şunları söyledi:

"Belinizi boşlukta bırakmamaya özen göstermelisiniz. Ayak tabanlarınızın yere tam olarak değmesine dikkat edin. Sırtınızı düz tutmaya özen gösterin. Bilgisayar ekranı göz hizanızda olmalı yani başınıza aşağıya ya da yukarıya doğru eğmeden ekrana bakabilmelisiniz. Sandalyenizin yüksekliğini bacak ve kol açınız 90 derece olacak şekilde ayarlamalısınız. El bileklerinizin düz olmasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca her yarım saatte bir kısa ayağa kalkılıp hareket etmeye dikkat edilmelidir. Tüm bu önlemlere rağmen bel ağrınız devam ederse doktora gitmeniz gerekir."

Bel ağrısını giderme önerileri

Bel ağrısını giderme önerilerini de açıklayan Dr. Akkor, "Eğer sadece beliniz ağrıyorsa, eğer uygun bir durumdaysanız hemen bir yere uzanın veya oturun. Belinizi sıcak tutmak için örtün. Sıcak su torbası veya ütüyle ısıtılmış havluyu belinize koyun, basit bir ağrı kesici de kullanabilirsiniz. İşteyseniz oturduğunuz yerde bacaklarınızı öne doğru uzatın. Belinizi oturduğunuz koltuğa iyice yaslayın. Eğer bir yastık yoksa bir kazağı, bir örtüyü rulo yapıp belinizi destekleyin. Ne uzanabilir ne de oturabilir durumdaysanız ellerinizi belinizin ortasına koyup sırtınızı mümkün olduğunca arkaya eğin, sonra öne doğru eğilin. Varsa bir kazağı belinize sarın, mümkünse basit bir ağrı kesici alın, hareketsiz durmamaya özen göstererek işinize devam edin. Eve döndüğünüzde sıcak suyla doldurulmuş küvete girmeniz ve belinize ağrı giderici merhemler sürmeniz de faydalı olur. Tüm bunlara rağmen ağrı üç günden fazla sürüyorsa yine doktora başvurmalısınız" diye konuştu.

Dr. Akkor, bel ağrısının nedeni olarak kaslarda gerginlik veya eklemlerde sorun çıktığında, basit ağrı kesiciler ve kasları gevşetmek için masaj terapisi veya fizik tedavi uygulanabileneceğinin de altını çizdi.