Yaptığınız bu hatalar fıtığınızı patlatabilir

Yaptığınız bu hatalar fıtığınızı patlatabilir

Belde, boyunda ortaya çıkarak yarattığı ağrılarla hayatı zindana çevirebilen fıtıklar hakkında bilmediğimiz çok şey var. Eğer siz de bu sorunu yaşayanlardansanız fıtığınızı patlatacak bu hareketlerden kesinlikle uzak durun! Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz bakın neler söyledi.

Ensede ve kola vuran ağrılarınız varsa, bu ağrılar bilhassa öksürük, aksırık, ıkınma gibi durumlarda artıyorsa, kolunuzda hareket sınırlılığı varsa, kollarda uyuşukluk varsa aman dikkat! Bu, çok sık görülen boyun ve bel fıtığının sizde de var olduğunu işaret ediyor olabilir.


Boyun fıtığı, boyun kısmımızda bulunan iskelet yapısını oluşturan 7 adet diskin aralarında bulunan sıvının kaymasıyla ve kayan yerde kas, sinir sistemi işlevinin bozulmasıyla meydana gelen ağrı, tutulmalar ile ortaya çıkan bir hastalıktır.


Bel fıtığı nasıl meydana gelir?


Bel fıtığı ise şöyle meydana gelir: Omurga, 'omur' adı verilen ve birbirine bağlı bir dizi kemikten yapılmıştır. Disk, bir omuru diğerine bağlayan güçlü bağ dokularının bir birleşimidir ve omurlar arasında bir yastık gibi görev yapar. Disk, 'anulus fibrosus' adı verilen ve sert bir dış katman ile 'nükleus pulposus' adı verilen jelimsi bir çekirdekten oluşmuştur. Yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmeye başlayabilir ve disk, bir yastık olarak daha az etkili hale gelir. Bu durum, diskin merkez bölümünün dış katmandaki bir çatlaktan dışarı doğru çıkmasına, yer değiştirmesine (fıtıklaşmış veya yırtılmış disk olarak adlandırılır) neden olabilir. Disk fıtıklarının çoğu bel omurgasının alttaki iki diskinde meydana gelir, bu da bel hizasında veya belin hemen altına denk düşer.


Bacak güçsüzlüğüne de neden oluyor


Fıtıklaşmış bir disk, omurgadaki sinirler üzerine baskı yapabilir ve ağrıya, uyuşmaya, karıncalanmaya veya “siyatik” olarak adlandırılan bacak güçsüzlüğüne neden olabilir.


Bu hareketleri sakın yapmayın!


Ani frenlerde, trafik kazalarında, boynun öne arkaya gitmesiyle oluşan durumlarda özellikle boyun fıtığı oluşma olasılığı çok fazladır. Boyunuzdan yüksekteki yerlerden ağır yük almak da boyun fıtığının çıkmasına sebep olan davranışlardandır .


Yapılan başka bir yanlış da televizyon karşısında uyuyakalmak ve boynun sağa veya sol tarafa doğru tutuk kalmasıdır. Uzun süre cep telefonunu boyna sıkıştırıp konuşmak, uzun süre bir noktaya sabit şekilde bakmak, yapılan ters bir hareket de fıtık olmamak ya da var olan fıtığı patlatmamak için çok önemlidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS