Yaşlanma kaşların düşmesine neden olabilir

Yaşlanma kaşların düşmesine neden olabilir

Yaşlanma kaşların düşmesine neden olabilir

Yaşlanmanın en net belirtisi kaşların düşmesidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu kaşların düşme nedenlerini sizler için anlatıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüz ifadeleri üzerinde kaşların büyük etkisi vardır. Asimetrik ve düşük kaşlar, ifadeyi azaltabilir ve kişinin kötü görünmesine neden olabilir. Zamanla yaşlanma ve göz kapaklarındaki problemler kaşların düşmesine zemin hazırlar. Düşük kaşlar ve göz kapakları görme bozukluğuna neden olabileceğinden kişinin görme sağlığını tehdit edebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir.

Kaş ve göz kapağı düşüklüğünün en sık nedeni birden fazla neden olabilir

Kaş ve göz kapağı düşüklüğünün en sık nedeni yaşlanmadır. Yaşlandıkça, göz kapaklarını kaldıran ve açık tutan kaslar zayıflar ve yerçekimi kuvveti altında azalmaya başlar. Bazı durumlarda göz kapaklarını açan kaslar doğuştan zayıf olabilir ve aynı durum kaşlar için de geçerlidir.

Kaş ve göz kapağı sarkmaları bir veya iki gözde görülebilir. Bazı durumlarda belli belirsiz bir sarkma olur, bazı durumlarda ise sarkık kaşlar veya göz kapakları göz bebeği seviyesine kadar inebilir. Bu ve benzeri durumlarda görme kısıtlıdır ve kişi görme kaybı yaşar. Sarkma deneyimi ileri düzeyde değilse, hasta bunu fark etmese bile beyin durumun farkına varacak ve göz kapağını veya kaşını kaldırmak için çaba gösterecektir.

Tedavi edilebilir mi?

Kaş ve yüz hatlarının kaldırılmasını hedefleyen trinity lift işlemi sayesinde istenilen görünüme ulaşılabilmektedir. Trinity lift uygulaması endoskopik olarak yapılır ve tüm yüz bölgesine olumlu etki yaratacağı için mutlaka alanında uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Yanlış yapılan uygulamalar geri dönüşü zor sonuçlara yol açabilir.

Teknolojinin gelişmesi nedeniyle ameliyatsız yöntemler geliştirilmiştir. Kaş kaldırma işlemi ileri seviyelerde değilse dolgu ve botoks uygulamarı da tercih edilebilmektedir. Kişiler bu işlemlerden sonra morarma ya da kızarıklık yaşamaz ve hemen günlük hayatına geri dönebilir.